Türkiye'nin en iyi haber sitesi

600 gramlık bebek kalp ameliyatı oldu

İzmir'de 24 haftalık dünyaya gelen ve doğduktan sonra kapanması gereken kalp damarı kapanmayan 600 gram ağırlığındaki prematüre bebek, kuvözünün başında ameliyat edildi

Giriş Tarihi: 20.8.2015
600 gramlık bebek kalp ameliyatı oldu
İzmir'de 24 haftalıkken prematüre dünyaya gelen 600 gramlık bebeğe kalp ameliyatı yapıldı. Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, hastanede yeni açılan Çocuk Kalp Cerrahisi Bölümü'nde, çocuk kalp ameliyatları yapılmaya başlandı. Geçen hafta hizmet vermeye başlayan bölümde 24 haftalık dünyaya gelen 600 gram ağırlığındaki prematüre bebeğin ameliyatı gerçekleştirildi.

DAMARI KAPANMADI
Doğduktan sonra kapanması gereken bir kalp damarı kapanmayan bebek, kuvözünün başında Çocuk Kalp Cerrahı Op. Dr. Onur Işık başkanlığında, Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı İbrahim Uyar, Anestezi Sorumlusu Prof. Dr. Pervin Sutaş Bozkurt, Çocuk Kardiyoloğu Prof. Dr. Ali Rahmi Bakiler ve Yenidoğan Sorumlusu Prof. Dr. Mustafa Mansur Tatlı'dan oluşan ekip tarafından ameliyat edildi. Birimde ayrıca yenidoğan bir bebek ve 14 yaşındaki bir hastaya da kalp ameliyatı yapıldı. Çocuk Kalp Cerrahı Opr. Dr. Onur Işık, kapanmayan kalp damarının tedavi edilmediği takdirde kafa içi kanama, beslenme yetersizliği ve akciğer problemlerine neden olup hayati tehlike oluşturabileceğini belirtti. Operasyonun başarılı geçtiğini ve cerrahi açıdan bebekte bir sorun kalmadığını dile getiren Işık, "Bu tür bebeklerde ameliyatın bazı zorlukları oluyor. Böyle hastalar ameliyathanenin yolunda bile kaybedilebiliyor. Bu yüzden biz böyle hastaların ameliyatlarını yeni doğan yoğun bakımda hastanın yatağının başında profesyonel bir ekip ile gerçekleştiriyoruz" ifadelerini kullandı.

BÖLÜM YENİ AÇILDI
Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Gökhan Köylüoğlu ise hastanelerinde mevcut olan Çocuk Kardiyoloji Bölümü'nde tanı ve tedavi hizmeti verildiğini ancak ameliyat için hastaların başka merkezlere yönlendirildiğini, yeni açılan bölümde artık ameliyatların yapılabildiğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
600 gramlık bebek kalp ameliyatı oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN