Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dolar döviz de euro değil mi, Kocaoğlu!

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin dolar cinsinden borcu olmadığını söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu'na AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan bu şekilde tepki gösterdi

Giriş Tarihi: 27.8.2015
Dolar döviz de euro değil mi, Kocaoğlu!
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun Türk Lirasının ABD Doları karşısında değer kaybetmesinin ardından "İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin dolar borcu yok" açıklamasını sert şekilde eleştirdi. Aziz Kocaoğlu'nun "dolar borcumuz yok" şeklindeki açıklamasının bir anlamı olmadığını savunan Doğan, "Sayın Kocaoğlu artan döviz kurları karşısında Büyükşehir Belediyesi'nin dolar borcu yok dedi. Ancak euro borcumuz var diyor. Bu durumda Sayın Kocaoğlu'na soruyoruz; euro döviz değil midir? Eurodaki artış yılbaşından bu yana dolardaki artışı yakalamak üzere" dedi.

KUR ZARARI NE OLACAK?

Kocaoğlu'nun euroda artış olsa da İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çok uzun vadeli, faizi sabitleyen krediler aldığını belirtmesini de çelişkili bulan Doğan, "Sayın Kocaoğlu'na soruyoruz; kendisi aldıkları euro borçlarının faizlerinin sabitlendiğini söylemiş. Faizler sabit ama kurlar ne durumda faizler sabit olsa ne değişecek? Zaten İzmir Büyükşehir Belediyesi yurtdışı kaynaklı kullandığı döviz kredilerinden dolayı zarar etmedi mi? Bu kur zararını kim karşılayacak? Bir türlü başlayamayan, başlasa da bitmek bilmeyen projeler... Euro olarak çekilen krediler... Olan her zamanki gibi kıymetli İzmirli hemşerilerimizin parasına ve zamanına oluyor" diye konuştu.

387,3 MİLYOR EURO BORÇ

Doğan, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin akıllı trafik sistemi ve modern itfaiye araçlarına 45 milyon euro, 15 yolcu gemisi ve 3 arabalı vapur alımında kullanmak üzere 110,8 milyon euro, İzmir Metrosu'nun 85 vagon alımında 38,5 milyon euro, İZSU Çiğli Atık su Arıtma Tesis kapasitesini artırmak için 28 milyon euro, son olarak da Tramvay Projesi için 165 milyon euro olmak üzere toplam 387,3 milyon euro kredi borcu olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: "Sayın Kocaoğlu dolar ile borçlanmadığını bu nedenle dolardaki artıştan İzmir Büyükşehir Belediyesinin olumsuz etkilenmeyeceğini ifade etmiştir. Oysa son dönemde eurodaki artışı dikkate aldığımızda yılbaşından bu yana yüzde 17'lik oranla dolardaki artışı yakaladığını görüyoruz. Sayın Başkan faizi sabitledik diye övünmüş. Bu kural zaten sözleşme yapılırken herkese yapılır. Önemli olan bu euro cinsinden borçlar ödenirken kaç Türk Lirası olarak Büyükşehir Belediyesi'nin kasasından çıktığıdır. Sayın Kocaoğlu'na tekrar soruyoruz; euro döviz değil midir?"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dolar döviz de euro değil mi, Kocaoğlu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN