Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüzyılın yatırımı 9 Eylül'de açılıyor

Türkiye için "yüzyılın yatırımı" olarak ifade edilen Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesindeki İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi'nin (İBG İzmir) açılışı 9 Eylül Çarşamba günü yapılacak

Giriş Tarihi: 27.8.2015
Yüzyılın yatırımı 9 Eylül'de açılıyor
İzmir'de 9 Eylül'de açılacak Türkiye'nin ilk ve tek Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü Uygulama ve Araştırma Merkezi olan İBG- İzmir'de, hücre ve kök hücre tedavisiyle diyabetten körlüğe, kalp krizinden, parkinsona kadar pek çok hastalığa çare aranacak. Türkiye için 'yüzyılın yatırımı' olarak ifade edilen Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesindeki İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi, (İBG İzmir) açılışı 9 Eylül'de yapılacak. Törene 2001 yılında Nobel Tıp ödülünü alan Tim Hunt ve 2013 yılında Nobel Barış Ödülü'nü alan Ahmet Üzümcü de katılacak. 2007 yılında yapımına başlanan 150 milyon liraya tamamlanan uluslararası merkez, Biyotıp ve Genom bilimleri alanında devletin en büyük yatırımı.

HASTALIKLARA ÇARE

Merkez, teknik altyapısı nitelikli insan gücüyle de Türkiye'nin en büyük merkezi. Bina tam kapasite çalıştığında 500 kişi görev yapacak. İBG- İzmir'de, hücre ve kök hücre tedavisiyle diyabetten körlüğe, kalp krizinden parkinson gibi pek çok hastalığa çare aranacak. Merkezde, çocuk yaşta ölüme neden olan ve şu anki bilgilerle tedavi edilemeyen, üre metabolizma hastalığı Sitrulinemi tedavisinde de kök hücre tedavisi uygulanacak. Önce farelerde denenecek bu yöntem başarılı olursa, en çok 10 yıl içerisinde insanda uygulanabilecek. İzmir'in düşman işgalinden kurtulduğu gün olan 9 Eylül'de yapılacak açılışta bilim şenliği düzenlenecek. Bir süre önce Egeli Sabah ekibinin ağırlandığı merkezde Rektör Prof. Dr. Mehmet Füzün "Burası için 22 milyon liralık bir yatırım öngörülmüş. 2009 yılının başında o dönem başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan'a gittim. Durumu anlattım, kendileri yatırımın önünü açtı" diye bilgi vermişti.

İNOVASYONUN BAŞKENTİ
İBG Müdürü ve Koordinatörü Prof. Dr. Mehmet Öztürk ise 250 milyon liralık yatırımla sağlık alanında ilk ve tek olan merkezde kanser, obezite, bulaşıcı, nörolojik ve dejeneratif hastalıklar gibi küresel sağlık sorunlarının önlenmesi, teşhisi ve tedavisine yönelik yenilikçi teknolojiler, araçlar ve hizmetler geliştirileceğini kaydetmişti. Prof. Dr. Mehmet Öztürk ise dünyanın en prestijli üniversitelerindeki bilim adamlarını İBG'ye kazandırdıklarını belirtmişti. Bünyesinde 20 bağımsız araştırma ve 10 hizmet grubu oluşturulan merkez, tam anlamıyla hizmete girdiğinde İzmir, inovasyonun başkenti olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzyılın yatırımı 9 Eylül'de açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN