Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gediz Havzası temizlenecek

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Kınacı, sanayi tesislerinin artık temiz üretim tekniklerine geçmesini istedi

Giriş Tarihi: 29.8.2015
Gediz Havzası temizlenecek
Gediz Havzası'nın temizlenmesi için TÜBİTAK tarafından proje yürütülecek. "Günlük Maksimum Toplam Yük Yaklaşımının Gediz Havzası'nda Uygulanması Projesi"nin tanıtımı nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Cumali Kınacı, bu konuda uzun süredir çalışma yürüttüklerini anlattı. Su kalitesinin sağlanması konusundaki problemlere değinen Kınacı, "Su kalitesinin istenilen düzeye ulaşabilmesi için mevcut yönetmelikler, mevzuat yeterli değil. İkinci husus çok sayıda evsel atık su arıtma tesisi inşa edildi. Şu an çok sayıda atık su arıtma tesisi var ama verimli şekilde çalıştırıldığını söylemek mümkün değil çünkü teknik eleman yetersizliği var" diye konuştu.

ARITMA YETERLİ DEĞİL

Kınacı, bölgede çok sayıda organize sanayi bölgesi olduğunu, bunların tamamına yakının da atık su arıtma tesisi kurduğunu hatırlatarak "Arıtma tesislerinin çalıştırılması yetmiyor. Bu tesisler günlük standartları sağlasa bile nehirdeki su kalitesi istenilen seviyeye ulaşamıyor. OSB'ler başta olmak üzere bütün sanayi tesislerinin artık temiz üretim tekniklerine geçme zamanı geldi. Daha az enerji kullanan, daha az kirletici ham madde üreten sürecin, üretim sistemlerinin geliştirilmesi gerek" dedi. TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü Müdür Yardımcısı Selma Ayaz da toplantıda, Gediz Havzası ile ilgili koruma eylem planı çalışmalarının, projenin temelini oluşturduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gediz Havzası temizlenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN