Fuar sönük kaldı

Giriş Tarihi: 30.8.2015
Fuar sönük kaldı

Türkiye'deki fuar geleneğinin öncüsü "İzmir Enternasyonal Fuarı"nın 84'üncüsünde geçmiş yıllardaki heyecan ve coşku gözlenmiyor. Özellikle açılış günü Kültürpark'ın tenhalığı şaşırttı

Yalnızca İzmir'in değil, kurulduğu dönemden bu yana Türkiye Cumhuriyeti'nin iktisadi, sosyal ve kültürel gelişiminin bir özeti olarak nitelendirilen İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) önceki gün kapılarını 84. kez ziyaretçilerine açarken, her sene açılış günlerinde Kültürpark alanına akın eden insanlardan, coşkulu, heyecanlı kalabalıklardan söz etmek mümkün olmadı. Saat 16.00'da geçmiş yıllardan farklı olarak Lozan Kapısı önünde yapılan açılış töreninde protokol üyeleri için ayrılan sandalyelerin bir kısmının boş kalması, fuarın sönük geçeceğini gösteren ilk işaret gibiydi. Açılış töreninde yabancı ülke delegasyonun katılımı düşük oranda kalırken sandalyelerin büyük çoğunluğunun Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin bürokratları tarafından doldurulduğu dikkatlerden kaçmadı. Açılış gecesindeki Anadolu Ateşi'nin gösterisi ilgi çekse de fuar alanında geçen yılların kalabalıklarını görmek mümkün olmadı. Geçen yıllarda kalabalık yüzünden yürümenin bile mümkün olmadığı Paraşüt Kulesi ve Göl Gazinosu'nun önündeki sokak bile bomboş kaldı.

ÜLKELER 62'DEN 32'YE DÜŞTÜ
Asya ve Afrika ağırlıklı ülkelerin katılımcı olarak katıldığı fuarda gelişmiş batı ülkelerinden bir tek Fransa yer alırken, Mercedes, Renault gibi dev markaların da artık fuara ilgi göstermedikleri gözlendi. 2004 yılında 62 olan katılımcı ülke sayısının bu yıl 32'ye kadar düşmesi, aslında nereden nereye gelindiğini ortaya koymaya yetecek bir veri olarak değerlendirilebilir. Fuarın içinde kurulan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin standı bile boşluğu ile dikkat çekerken, açılış etkinlikleri kapsamında Anadolu Ateşi, saat 21.30'da Kültürpark'ın içinde çim alanda ücretsiz olarak Troya'yı sahneledi. Fakat efsanevi dans topluluğu Anadolu Ateşi bile İzmirliler'i 84. İEF'ye çekmeye yetmedi. 84. İEF'nin ilk günü akşam 20.00 ile 23.00 arasında çekilen fotoğrafları ise net tabloyu ortaya koydu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fuar sönük kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN