Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ulaşımda yeni krize önlem geçici ihale

Giriş Tarihi: 2.9.2015
Ulaşımda yeni krize önlem geçici ihale

Ankara 11. İdare Mahkemesi'nin aldığı yürütmeyi durdurma kararının ardından ESHOT'un, ulaşımda bir kez daha kriz çıkmaması için yaptığı 4 aylık ihaleyi yine Kartek firması aldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü, toplu ulaşım sisteminde kullanılan akıllı kart ihalesi krizinde, mahkemeden veya ihale komisyonundan nihai karar çıkana kadar ulaşımın aksamaması için 4 aylık pazarlık usulü hizmet alımı ihalesi yaptı. Üç firmanın davet edildiği ihaleyi tek teklif veren, sistemi işleten mevcut şirket Kartek AŞ kazandı. 16 yıldır İzmir'de bu hizmeti veren Kentkart firmasının kaybetmesi ve Kartek'in kazanmasıyla haziran ayında başlayan kriz, Kamu İhale Kurumu (KİK) ve mahkeme kararlarıyla her ay daha da büyüdü. Kentkart'ın Kamu İhale Kurumu'na yaptığı Kartek'in yeterli iş deneyimini sahip olmadığı yönündeki itirazları reddedildikten sonra ESHOT, Kartek'le sözleşme imzaladı. Ancak, devrin gerçekleştiği 1 Haziran'dan itibaren ulaşım sisteminde kriz yaşandı. Kartlar okunmadı, yolcular mağdur oldu. Belediye yönetimi bir süre kartsız geçişlere izin verdi. ESHOT ve yeni firma Kartek, eski firma Kentkart'ın şifre ve kodları eksik verdiğini iddia etti. Savcılığa başvuruldu. Temmuz ayından itibaren Kartek kendi sistemini kurdu, kriz aşıldı. Bu kez Ankara 11. İdare Mahkemesi, Kentkart firmasının açtığı davada, Kentkart'ı haklı bularak yeni firma Kartek'in iş deneyiminin yetersiz olduğu gerekçesiyle KİK kararının yürütmesini durdurdu. Dava esastan görüşülmeye devam etti. KİK, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı doğrultusunda ihaleyle ilgili düzeltme işlemi belirlenmesi kararı aldı. Aynı süreçte, ESHOT'un yaptığı başvurular sonucu Kentkart şirketi de kamu ihalelerinden 1 yıl men edildi. KİK'in düzeltici işlem kararının tebliğ edilmesinden sonra ESHOT ihale komisyonu düzeltici işlem belirlenmesi için bilgi ve belgeleri yeniden değerlendirmeye aldı. Kentkart şirketinden Ocak 2015 tarihinde yapılan ihaleye verdiği teklifi ve süresini yenilemesini istedi. ESHOT Genel Müdürülüğü, bu kaosun toplu ulaşımda yolculara yansımaması için davet edilen firmalar arasında pazarlık usulü iheleyle hizmet alımı yaptı. Bu doğrultuda ESHOT 31 Ağustos'ta 3 firmayı pazarlık usulü ihaleye davet etti ve Elektronik Ücret Toplama Sistemi işletim hizmetinin kesintisiz sürdürülmesi amacıyla, 4 aylık ücret toplama ihalesini gerçekleştirdi. Kamu İhale Kanunu'nun 21-b (Pazarlık) usulü maddesine göre gerçekleştirilen ihaleye 3 firma davet edildi. İhaleye tek teklif, mevcut sistemi çalıştıran Kartek Kart ve Bilişim teknolojileri Tic. A.Ş. firmasından geldi. İhale Komisyonu kararıyla Kartek sözleşmeye davet edildi.

KARAR BEKLENECEK

Bu ihaleyle dört ay zaman kazanan ESHOT'un önünde iki alternatif oluştu. Mahkemenin esasa ilişkin kararı lehine çıkarsa Kartek'le yola devam edilecek. İhale Komisyonu'nun kararı da ESHOT'u yönlendirecek. Komisyonun, Kentkart'ın ihale yasağını dikkate alarak bir karar alması durumunda tartışmalı ihale iptal edilip, yeni bir ihale yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ulaşımda yeni krize önlem geçici ihale
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN