Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çeşme'ye ses ayarı

Giriş Tarihi: 4.9.2015
Çeşme'ye ses ayarı

Turizmin simge ilçesi Çeşme'de yıllardır şikayetlere konu olan gürültü kirliliği sorununa Kaymakam Mustafa Erkayıran'ın işletme sahipleri ve bölge sakinleriyle yaptığı toplantı sonrasında nokta konuldu

İzmir'in turizm cenneti olarak anılan ilçesi Çeşme'de her yıl işletme sahipleri ile bölge sakinleri arasında yaşanan gürültü kirliliği gerginliği son buldu. Temmuz ayının son günlerinde Çeşme'ye tayin olan Kaymakam Mustafa Erkayıran, ayağının tozuyla eğlence mekanlarından kaynaklı gürültü kirliliği sorununun çözümü için düğmeye bastı. İlk olarak 19 Ağustos'ta bölgedeki işletme sahipleri ile bir araya gelen Erkayıran 26 Ağustos'ta gürültüden şikayet eden bölge sakinleri, işletme sahipleri ve bölgede konunun muhatabı kurumların temsilcileri ile toplantı düzenledi. Çeşme'nin sadece eğlence değil, aynı zamanda dinlenme yeri olduğunu belirten Kaymakam Erkayıran, işletmelerin yaz sonuna kadar mekanlardan yükselen sesin bölge sakinlerini rahatsız etmeyecek seviyeye çekilmesi istedi. Kaymakam Erkayıran, gürültü kirliliğinin kesin çözümü için de işletmelere önümüzdeki yıl gerekli donanım ve teknolojinin kullanılarak gürültü kirliliğinin önlemesini istedi. Yıllardır gürültü kirliliğinden şikayet eden Çeşme sakinleri ise yaşanan gelişmelerden dolayı rahat bir nefes aldı.

GERGİNLİK YAŞANIYORDU
İzmir'in en önemli tatil beldesi olan Çeşme'de beach club ve eğlence mekanlarının gürültüsü yıllardır işletme sahipleri ve bölge sakinlerini karşı karşıya getiriyordu. Gürültü kirliliği ile ilgili olarak mayıs ayında İzmir Valisi Mustafa Toprak başkanlığında düzenlenen toplantıda belediye, emniyet ve diğer konular ile ilgili kurumların yetkilileri ile işletme temsilcileri bir araya geldi. Gürültüden kaynaklı şikayetlerin yaşanmaması için denetimlerin sıklaşacağını belirten İzmir Valisi Mustafa Toprak, "Her işletmeyi hak ve hukuka dikkat ederek hareket etmesi konusunda ikaz ediyoruz" demişti. 27 Temmuz tarihinde Çeşme'ye tayin olan kaymakam Mustafa Erkayıran, ilçede yaşanan gürültü kirliliği ile ilgili ayağının tozuyla düğmeye bastı. Erkayıran başkanlığında 26 Ağustos günü yapılan toplantıya bölge sakinlerinin temsilcileri, işletmelerin sahipleri ile Çeşme İlçe Jandarma Komutanı Aykan Özsarı, Çeşme İlçe Emniyet Müdür Hakan Becel, Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü Çevre Yönetimi ve Denetimi Şube Müdürü Şükran Nurlu, Çeşme Belediyesi Zabıta Müdürü Mesut Uğurlu ve Çeşme Gürültü ile Mücadele ve Çevre koruma Derneği Başkanı Olcay Cengiz katıldı. İşletmelerin kısa vadede bas hoparlör sayısının azaltılması ve müzik yayınının daha alçak sesle yapılması çıktı. Gürültü kirliliğinin gelecek sezondan itibaren ise kalıcı çözümü için ileri teknoloji ürünü ses sistemlerinin kurulup müzik yayının belli bir alan dışına çıkmaması için taraflar görüş birliğine vardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çeşme'ye ses ayarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN