Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tramvay projesinde ciddi endişemiz var

Konak ve Karşıyaka tramvay projesinin ihalesinden sonra güzergah değişikliği yapan Büyükşehir'e tepki gösteren meslek odaları, çalışmaların nasıl sonuçlanacağına yönelik ciddi endişe duyduklarını söyledi

Giriş Tarihi: 4.9.2015
Tramvay projesinde ciddi endişemiz var
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Konak ve Karşıyaka tramvay projesinde yapım ihalesinden sonra yaptığı güzergah değişikliklerine Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi tepki gösterdi. Oda, sürecin bilimsellikten uzak olduğunu, nasıl sonuçlanacağına yönelik ciddi endişeleri bulunduğunu açıkladı.

OLDU BİTTİYE GETİRİLDİ
Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, ihale ilanının sonuçlandığı ve kamuya duyurulduğu tarihin üzerinden bir yıldan fazla süre geçmesine karşın, güzergah değişimlerinin hala netliğe kavuşmamasının, milyonlarca liraya mal olan ve kentin büyük bir bölümünü etkileyecek bir ulaşım kararının 'oldu bittiye' getirilerek, ne kadar yetersiz bir etüt çalışması ile yapıldığını ve bilimsellikten uzak olduğunu gösterdiğini açıkladı. Böylesi önemli bir ulaşım kararının öncelikle gerekli fizibilite çalışmalarının yapılması, çıkan sonuçların değerlendirilip bir plan kararına dönüştürülüp, imar planları üzerinde belirtilerek resmi hale dönüştürülmesi daha sonraki aşama da projenin uygulama ihalesine çıkılması gerektiğini belirten Şehir Plancıları Odası, tramvayla ilgili Ağustos 2014'de hazırladıkları raporda mevcut ulaşım bağlantıları, yaya güvenliği, yeşil alanların azaltılması ve otopark sorunları gibi birçok konuda detaylı sonuç tespit ve önerilerde bulunduklarına dikkat çekti. Proje başlangıcından itibaren meslek odalarının görüş ve önerilerinin dikkate alınmadığını, sadece karşılaşılan sorunlar ve oluşan kamuoyu tepkileri sonrasında meslek odalarının görüşlerine başvurulduğunu belirten Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi bu durumun kent yönetiminin tramvay konusunda başarısızlığa uğradığını gösterdiğini açıkladı. Oda'nın açıklamasında tüm bu yaşananlar sonucunda plansız ve programsız bir tramvay projesi ile karşı karşıya olunduğuna, belirsizlik sonrasında yapılacak uygulamanın nasıl sonuçlanacağına yönelik ciddi endişeler olduğuna dikkat çekildi.

YAP-BOZ TAHTASI GİBİ
Konak tramvay projesinde ilk projede Mustafa Kemal Sahil Bulvarı yeşil alandan geçmesi planlanan güzergah ihale sonrası bir kararla Mithatpaşa Caddesi'ne alındı. Ancak, daha sonra burada yaşanacak sorunlar dikkate alınarak yeniden Sahil Bulvarı'na alınması konusunda gelişmeler yaşandı. Henüz son karar verilmemesine karşın Sahil Bulvarı'nda yol ve kaldırımı içine alacak bir güzergahtan geçmesi ağırlık kazandı. Karşıyaka tramvayında ise ilk projede sahilde yeşil alan ve kaldırımı içine alan güzergahtan geçmesi öngörülen güzergah, sökülecek ağaçlara yönelik eleştiriler nedeniyle trafik yoluna alındı. Karma trafik olması kararlaştırıldı. Son durak Alaybey iptal edilerek, tramvay hattının Karşıyaka İskele'de son bulması kararı alındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tramvay projesinde ciddi endişemiz var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN