CHP'liler birbirine girdi

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ile "Yalı Grubu" adıyla bilinen CHP'li Meclis üyeleri arasında kapalı grup toplantılarında yaşanan tartışmalar Meclis'e taşındı

Giriş Tarihi: 9.9.2015
CHP'liler birbirine girdi
Konak Belediye Meclisi'nin Eylül ayı son toplantısında, CHP Grubu'nun içinde yaşadığı tartışmalar bu kez Meclis'te kamuoyunun gözleri önüne serildi. Basına daha önce "Yalı Grubu" adıyla yansıyan CHP'li meclis üyelerinin bazıları ile Başkan Sema Pekdaş tartıştı. AK Parti Grubu'nun heyecanla izlediği CHP'nin içindeki ilk tartışma; CHPli Vedat Uğur'un Başkan Pekdaş'ın bir internet sitesine verdiği röportajda söylediği "Ben belediyelerin kurtlar sofrası olduğunun farkında değilmişim. Kentin rantını dağıtıyorsunuz aslında siz. Sonuçta bir rant var. Ekonomik dil olarak söylüyorum. İmar planları değişiklikleriyle, projelere verdiğiniz onaylarla, ruhsat verirken veya vermezken... Bundan nemalananlar da var. Olumlu ve olumsuz beslenenler. Siz burada hepsinin tekerine çomak sokuyorsunuz" sözleriyle ilgili sorusuyla başladı. Uğur, "Tekerine çomak soktuğunuz kimlerdir? İçerden mi yoksa dışardan kişiler mi? Yanıt vermezseniz Cumhuriyet Savcığı'na gideceğim" dedi. CHP'li Cem Aksan da Başkan Pekdaş'a röportaj yaparken söylediği sözlerde dikkatli olması gerektiğini belirterek "Tekerine çomak soktuğuzu söylediğiniz kişiler bürokratlar mı yoksa mecles üyeleri mi? Kendimle ilgili suçlama varsa araştırma yapılmasını isteyeceğim. Hatay'da bir inşaata önceki dönemde iki farklı imar durumu verilmiş. Bizim dönemde ise ruhsatını almış. Ancak, yönetmelikleri uygun değil. Fakat bürokratlarımız hiçbir şey yapmıyor" dedi.

RANT KÖTÜ BİRŞEY DEĞİL

Başkan Sema Pekdaş, rant sözcüğünü bir ekonomik terim olarak kullandığını belirterek, belediye meclislerinin de kentin rantını üreten yerler olduğunu söyledi. Meclis üyeleri ve bürokratların yaptıkları çalışmalarla, plan değişikleriyle kimilerini olumlu kimilerini ise olumsuz etkilediğini, kimilerine yarar sağlarken kimilerinin zararına olduğu belirten Pekdaş, "Rahmetle Necmettin Erbakan 'rantiye rantiye" derdi. Rant kötü bir şeymiş gibi algılandı. Rant ekonomik bir terimdir. Haksız kazanç sağlamak anlamında kullanılmamıştır" dedi. Hatay'daki inşaatlarla ilgili bürokratların teknik rapor hazırlamasını isteyen Pekdaş, yanlış varsa yanlışı yapana zarar rücu edileceğini, gerekirse savcılığa da başvurulacağını söyledi.

İMALI KONUŞMALAR
Son gerginlik ise CHP'li üye Şerif Demir'in konuşmasında yaşandı. Bürokratlarla ilgili detay vermeden eleştiride bulunan Demir, "Herkes haddini bilecek. Bizim vermeyeceğimiz hesabımız yok. Kimseye boyun eğmem. Herkes haddini bilsin" dedi. Başkan Pekdaş bunun üzerine, "Böyle imalı konuşmaların burada yeri yoktur. Herkese yönelik karalama doğru değil. Tüm bürokratlarıma da tüm meclis üyelerime de sahip çıkıyorum" dedi. Pekdaş, tekrar söz isteyen Demir'e söz vermedi. Sinirlenlen Demir toplatıyı terketti. Bu tartışmayla birilkte toplantı sona erdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'liler birbirine girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN