Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, teleferik tesisine kavuşuyor

'yi yayla turizminde marka yapacak olan teleferiği en geç 15 Ekim'de hizmete açacakları müjdesini veren Büyükşehir Belediye Başkanı Zolan, "Yaşayan bir tesis hazırlıyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 28.9.2015
Denizli, teleferik tesisine kavuşuyor
Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, bugüne kadar yapılan çalışmaları, geleceğe dönük projelerini ve hedeflerini Egeli Sabah'a anlattı. Büyükşehir olmanın getirdiği yoğunluğu yaşadıklarını belirten Başkan Zolan, "Sistemi baştan kuruyorsunuz. Onunla ilgili belli noktaya kazasız belasız geldik. Şehrin her yerine hizmet eder hale geldik. Bu sene 500 kilometre yol yapıyoruz" diye konuştu. Kenti yayla turizminde marka yapacak olan teleferiği en geç 15 Ekim'de hizmete açacakları müjdesini veren Başkan Zolan, "Deneme çalışmaları yapılıyor. Testler yapılıyor. Şu anda hatlar dönüyor. Sonra kabinler dönecek. Teleferikte amaç sadece Denizli'yi seyretmek değil. Yukarıda Bağbaşı Yaylası var. Yaylada da bungalov evler yaptık. Çadır ve piknik alanlarımız var. Restoran ve kafelerimiz var. Çadır alanlarında ve bungalov evlerde kalınacak. Orası yaşayan bir tesis olacak" dedi. Büyükşehir olduktan sonra Denizli Su Kanalizasyon İdaresi'ni kurduklarını anlatan Zolan, "42 tane de yeni su deposu inşaatına başladık. 50-60 yıl önce yapılmış su depoları hiç temizlenmiş. Biz Büyükşehir olarak tüm depoların bakımını yaptık. 1057 tane mezarlık var. Ağaçların budaması temizliği yapıldı. Sonuç itibariyle temiz su içirme noktasında yatırımlar yaptık. Alt yapıları baştan aşağı yeniliyoruz" dedi. Tavas'ta kayak merkezlerinin olduğunu hatırlatan Zolan, şöyle devam etti, "Geçen yıl tesisleri çalıştırmıştık. Sosyal alanlar ile ilgili eksiklerimiz vardı. Kayak pistleriyle ilgili düzenlemeler gerekiyordu. Şimdi bunları halledeceğiz. Bu kış kayak merkezimiz de Ege Bölgesi'ne ve Akdeniz Bölgesi'ne hizmet verecek. 2300 rakımda olan bir yer. 4 ay kar kalıyor. Kapalı alanlarımız olacak. Uludağ gibi çok güzel olacak. Bozdağ hem turizm hem spor, teleferik alternatif turizm anlamında önemli. Bu kış kayak merkezimiz çok iyi olacak. Kayak pistlerimiz açılmış olacak. Telesiyej zaten çalışıyor. 3 hattımız var. Kayak pist uzunluklarımız da iyi" diye konuştu.

ÇÖPTEN ELEKTRİK ÜRETİMİ
Kongre ve kültür merkezi projesi hakkında da bilgi veren Zolan, "İçinde 2 bin kişilik salon olacak. Yanında 1000 ve 500 kişilik salon var. 8-9 tane de çok amaçlı salon var. 400 araçlık otoparkı olacak. Denizli Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekçi Kongre ve Kültür Merkezi ismini verdik. İnşaat 1-1.5 yıl sürecek. Ayrıca hem çöpten hem de arıtma tesisinden elektrik üretiyoruz. Tıbbi atık depolama alanımız var. Denizli en çevreci ve yeşil şehir. Doğalgaz yüzde 90 oranında evlerimize ulaştı. Doğal gaza 9 yıl önce başlamıştık. Denizli hava kirliliği olarak ilk 3'teydi. Artık aşağılara iniyoruz." Her ayın ilk salı günü halk günü yaptıklarını anlatan Başkan Zolan, "O gün insanlar randevusuz, başkan var mıdır yok mudur, başkan görüşür mü görüşmez mi endişesi olmadan belediyeye geliyor. Tüm vatandaşlarla konuşana kadar toplantıda oluyorum" dedi.

AKVARYUM HAZIRLIKLARI

Denizli'ye akvaryum yapacakları müjdesini de veren Zolan, sözlerini şöyle bitirdi, "Onun çalışmaları son noktaya geldi. Denizlimizin denizi yok ama akvaryumu olacak. Turizm olmasıyla beraber hem Denizli'de yaşayan insanlarımızın hem de yurt dışından gelen turistler için bir alternatif olacak. 2016'de yapımına başlayacağız. Şu an proje çalışmaları yapılıyor. Pamukkale yolu üzerine yapmayı düşünüyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Denizli, teleferik tesisine kavuşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN