Türkiye'nin en iyi haber sitesi

4 iddia soruşturuluyor

Menemen Belediyesi'ndeki yolsuzluk iddialarına ilişkin İçişleri Bakanlığı harekete geçti. AK Partili Arif Kuran'ın gündeme getirdiği iddialardan dördüyle ilgili soruşturma izni verildi

Giriş Tarihi: 6.10.2015
4 iddia soruşturuluyor
AK Partili Meclis Üyesi Arif Kuran'ın CHP'li Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin hakkındaki yolsuzluk ve görevi kötüye kullanma iddialarına ilişkin İçişleri Bakanlığınca soruşturma başlatıldı. Menemen Belediyesi Denetim Komisyonu'nda yer alan Arif Kuran, belediyenin 2014 yılı mali harcamaları hakkında 5 sayfalık şerh raporu hazırlamış, Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusu yapmış, İçişleri Bakanlığı'na da durumu bildirmişti. İçişleri Bakanlığı, Kuran'ın 6 maddeden oluşan raporundaki 4 maddeye ilişkin soruşturma izni verdi. AK Parti Menemen İlçe Başkanı Mithat Çetin ile partili meclis üyelerinin katıldığı toplantıda gazetecilere açıklamalarda bulunan Kuran, "Mülkiye baş müfettişi iddiaları inceledi. Sonuçta bizim bildirdiğimiz 6 maddeden 4 ile ilgili Tahir Şahin hakkında soruşturma izni verildi. Bir başka tabirle 4 koldan bir soruşturma başladı" dedi.

PARKE TAŞLARI YOK
Kuran, soruşturmaya konu olan iddialarla ilgili açıklamalarda da bulundu. Menemen Belediyesi'nin 2014 yılında aldığı 197 bin metrekare parke taşından 129 bin metrekaresinin ortadan kaybolduğunu belirten Kuran, "Başka bir ifadeyle 1600 kamyon parke taşı Menemen Belediyesi'ne fatura edildiği halde ortada yok. Yani ya bu kesilen faturalar hayali, ya da birileri tarafından alındı, satıldı. Bu bir hırsızlıktır" diye konuştu. Tahir Şahin'in ailesine ait Şahin Petrol'de çalışan E.Y isimli pompacının 10 yıl boyunca Menemen Belediyesi'nden maaş aldığını belirten Kuran, "Bununla ilgili de gerek müfettişin gerekse savcılığın teftişlerini değerlendiren İçişleri Bakanlığı soruşturma izni vermiştir" dedi.

HADİSE KONSERİ

Soruşturma izni çıkan diğer bir konu ise Hadise konseri oldu. Organizasyonun ilk protokolünün 60 bin lira artı KDV olduğunu vurgulayan Kuran, "Yapılan anlaşma sonrasında toplamda 300 bin liraya varan ödemeler yapıldığı, bunların bir kısmının hiçbir usule uymadan düzenlendiği müfettiş raporuyla tespit edildi. Bakanlık, Menemen Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Aslan ve Başkan Tahir Şahin hakkında soruşturma izni vermiştir" diye konuştu. Kuran, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin'in belediyeye geçici işçi statünde aldığı kayınbiraderi Ufuk Anık'ı başkan yardımcılığına getirerek, 2014 yılında 99 bin lira fazladan ödeme yaptığını ifade ederek "Kendisine makam aracı ve makam odası tahsisi edilmiştir. Emsali olan diğer işçiler bin 500 lira maaş alırken bu zata 2014 yılı içerisinde 99 bin lira fazladan ödeme yapıldığı tespit edilmiştir. Hemen hemen Aziz Kocaoğlu kadar para almıştır. Bu konuda 99 bin lira zimmet tespit edilmiş ve Başkan Tahir Şahin hakkında soruşturma izni vermiştir. Yargı süreci başlayacak. Yapılan usulsüzlüklerle ilgili başkan yardımcıları kanun önünde hesaplarını verecektir. Bu bir aile şirketidir. Bu bir aile vurgunudur. Bu bir aile soygunudur" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4 iddia soruşturuluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN