Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boş dükkana 85 bin lira su faturası geldi

İzmir'in Konak ilçesinde 10 yıldır boş olan dükkana 85 bin liralık su faturası gelmesi mal sahibini şoke etti. Soluğu İZSU'da alan Türkmenoğlu, sayacın yanlış okunduğunu öğrenince rahatladı

Giriş Tarihi: 7.10.2015
Boş dükkana 85 bin lira su faturası geldi
İzmir'de su sayaçlarını geç okuması yüzünden kabarık gelen kabarık faturalar nedeniyle gündemden düşmeyen İZSU (İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi) bu kez su sayacını yanlış okuduğu için skandala imza attı. Hatay semtinde yaklaşık 10 yıldır kullanılmayan bir dükkanın su sayacının rakam bölümü "00000" olarak görünmesine rağmen yanlış okundu. Dükkana Ağustos ayı faturası olarak hem 85 bin 70 lira 70 kuruş hem de ayrıca 8 kuruş fatura geldi. Faturayı görünce şok geçiren dükkan sahipleri soluğu İZSU Genel Müdürlüğü'nde aldı. Sayacın yanlış okunması nedeniyle 85 bin liralık fatura geldiğini öğrenen dükkan sahipleri derin bir nefes aldı.

REKOR DÜZEYDE FATURA
İzmir'in Konak ilçesi Hatay semti İnönü Caddesi Numara 190 Yılmaz Pasajı içinde 10 yıldır boş duran dükkana gelen su faturası görenleri hayrete düşürüyor. Su sayaçlarını geç okuması nedeniyle kabarık gelen faturalarla bilinen İZSU, bu kez de yanlış okunan sayaç nedeniyle vatandaşa rekor düzeyde bir fatura çıkardı. İZSU yaklaşık 10 yıldır boş duran ve kullanılmayan pasaj içindeki dükkanın su sayacını rakam bölümünde '00000' yazmasına rağmen yanlış okudu. Ahmet Türkmenoğlu adına kayıtlı aboneliğe Ağustos ayı faturası olarak hem 85 bin 70 lira 70 kuruş hem de aynı aya ait ikinci 8 kuruşluk bir fatura daha çıkardı. 85 bin liralık faturada 9 bin 994 metreküp su tüketimi görünürken, su ve atık su tüketim bedeli ise 78 bin 752 lira 72 kuruş olarak görünüyor. Katı atık toplama bedeli 13 lira 36 kuruş olan faturanın yüzde 8'lik KDV'si bile 6 bin 301 lira 54 kuruşu olarak hesaplandı. 85 bin liralık faturayı görünce şok geçiren dükkan sahipleri, ağustos ayına ait 8 kuruşluk bir fatura daha görünce şaşkınlıkları iki kat arttı. Dedesi adına kayıtlı su faturalarını alarak İZSU Genel Müdürlüğü'ne giden üniversite öğrencisi Zehra Türkmenoğlu (22) yetkililerle görüştü. İZSU yetkilileri 85 bin liralık faturanın sayacın yanlış okunmasından kaynaklandığını söyleyerek ödeme yapılmayacağını ifade etti.

DERİN BİR 'OH' ÇEKTİK
10 yıldır boş duran dükkandaki su aboneliğinin dedesi adına kayıtlı olduğunu anlatan Zehra Türkmenoğlu, su sayacında sıfır haricinde başka bir rakam bulunmamasına rağmen sayacı okuyan görevlinin nasıl yanlışlık yaptığını aklının almadığını söyledi. Türkmenoğlu, "Dükkanımızda 10 yıldır kiracı yok. Boş duruyor. Sayacın rakamları sıfırda olmasına rağmen nasıl yanlış okudular onu da anlamak mümkün değil. 85 bin liralık faturayı görünce çok şaşırdık. Faturayı ilk olarak babam fark etti. İlk önce İZSU'yu aradık ve faturayı sorduk. İZSU yetkilileri 'Bilgimiz yok' dediler. Fatura hafta sonu gelmişti. Pazartesi olunca ilk olarak Yeşilyurt semtindeki İZSU'ya gittik. Oradan Karabağlar'a gittik. Karabağlar'dan da İZSU Genel Müdürlüğü'ne geçtik. Yetkililer sayacın yanlış okunduğu ve ödeme yapmamıza gerek olmadığı söylediler. Biz de derin bir nefes almış olduk" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boş dükkana 85 bin lira su faturası geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN