Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Utandıran görüntü

Ödemiş'te çöp transfer istasyonunda oluşan çöp dağlarının ilçe merkezini tehdit ettiğini belirten Başkan Mahmut Badem, "Çevre felaketiyle karşı karşıyayız. Büyükşehir nerede?" diye dert yandı

Giriş Tarihi: 8.10.2015
Utandıran görüntü
Ödemiş'te çöplerin Kiraz'daki deponi alanına nakliyesi için Atık Su Arıtma Tesisi'nin hemen yanında oluşturulan 'çöp transfer istasyonu' adeta çöp deponi alanına dönüştü. Sürekli olarak dumanların yükseldiği çöp transfer istasyonunda incelemeler yapan Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, çöp transferi ve depolamanın İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin görevi olduğunu hatırlatarak Başkan Aziz Kocaoğlu'nun konuyla ilgili mart ayı meclis toplantısında verdiği talimata rağmen bir çözüm üretilmediğini kaydetti.

EŞİT HİZMET YAPILMADI
Kurban Bayramı'ndan kalan hayvansal atıkların tehlike saçtığı istasyonun çevre felaketine yol açmak üzere olduğunu ifade eden Başkan Badem, "Her ilçeye eşit hizmet götürdüğünü söyleyen Başkan Kocaoğlu'nun Ödemiş'e ne kadar eşit hizmet getirdiğini gösteren bir ortamdayız. Yeni yasa ile ilçe belediyelerinin İller Bankası payından yüzde 30 Büyükşehir'e, yüzde 10 da İZSU'ya kesiliyor. Yani 100 liranın 40 lirası daha Ankara'da iken Büyükşehir'in kasasına giriyor. Gerekçe ne? Gerekçe ilçelerde yapılacak hizmetlerin belli organizasyonlar çerçevesinde bu paralarla yapılması. Yani ilçe belediyesinden kesilen paralarla o ilçeye hizmet götürülmesi. 18 ayda Büyükşehir'e kesilen pay 15 milyon 721 bin 831 lira, İZSU'ya kesilen pay 5 milyon 240 bin lira. Toplamda Ödemiş'e hizmet edilmek üzere İller Bankası'ndan Büyükşehir'e verilen meblağ yaklaşık 21 milyon lira. Büyük yatırımlar için Büyükşehir'in stratejik planları vardır elbette. Ama insaf diyorum, 21 milyon lira para alıyorsunuz, eşit hizmeti hepimiz görüyoruz" dedi.

TALİMAT VERDİ AMA...

Başkan Kocaoğlu talimat verdiği halde sorunun çözülmediğini belirten Badem, şöyle devam etti: "Yasa; kentin içindeki çöpü toplamak, transfer merkezine götürmek ilçe belediyesinin görevidir diyor. Ancak transfer merkezinden deponi alanına götürmek de Büyükşehir'in görevi. 18 ay boyunca bu çöpü hiçbir şekilde transfer etmedi. Ancak çok sıkıştığımız günlerde geldi. Bu konuda 5 ayrı yazı yazdık. Bir tanesi Sayın Aziz Kocaoğlu'nun kişiye özel yazı idi. Mart 2015'te Büyükşehir Meclisi'nde söz aldım, Ödemiş'te çöp transfer istasyonu ve çöplerin nakliyesiyle ilgili sıkıntıyı anlattım. Hemen ilgili daire başkanına talimat verdi ama durum ortada. Büyükşehir tarafından Ağustos ayında 5-10 gün çöp transferi yapıldı daha sonra başka bir şey yok. Sayın Kocaoğlu talimat verdiği halde hiçbir şey yapılmadığına göre ilgili bürokratlar hakkında kent sağlığını tehdit eden bu manzara nedeniyle suç duyurusunda bulunacağız." İstasyondaki kepçe operatörü ve kamyon şoförünün sağlığından endişe duyduğunu aktaran Badem, "Biz günde iki kamyonla çöpü transfer etmeye çalışıyoruz. Yeterli olamaz. Halbuki Büyükşehir'in imkanları geniş. Bugüne kadar sabırla bekledik. Ancak çevre felaketiyle karşı karşıyayız. Fotoğraf kareleri her şeyi anlatıyor. Ödemiş'te hizmet de koordinasyon da ortada" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Utandıran görüntü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN