Büyükşehir'den tersane fiyaskosu

Giriş Tarihi: 9.10.2015
Büyükşehir'den tersane fiyaskosu

Büyükşehir, Mayıs 2012'de 15 adet vapur almak için ihaleye çıktı. Geçtiğimiz günlerde 7. vapurun filoya dahil olmasına karşın 3.5 senede henüz bir tersane yapılmaması hayak kırıklığı yarattı

Büyükşehir Belediyesi, ekonomik ömrünü dolduran ve iç körfezde yolcu taşıyan vapurları yenilemek, deniz ulaşımını kullanan İzmirlilere daha çağdaş ve konforlu bir toplu taşımacılık hizmeti sunmak amacıyla 15 adet yolcu vapuru almak için ihaleye çıktı. Mayıs 2012'de gerçekleşen ihaleyi 117 milyon euroya Özata Tersanecilik aldı. İlk yolcu vapuru, Şubat 2014'te, yerel seçimlerin hemen öncesi İzmir'e geldi. Deniz ulaşımını geliştirme projesi kapsamında gövdesi karbon kompozitten inşa edilecek vapurlarla birlikte yeni alınacak vapurların her türlü bakım ve onarımının yapılacağı bir de tersane inşa edilmesi öngörüldü. Vapurların yapım ihalesinin üzerinden 3.5 yıl, ilk vapurun teslim edilmesinin üzerinden ise 19 ay geçmesine rağmen halen daha yapılması öngörülen tersane için ilk kazma vurulamadı. Uzun süren yer arayışlarından sonra Mordoğan'da iskele bölgesinde belirlenen ve mülkiyeti Milli Emlak'a ait olan alandan da aradan geçen süreçte ses çıkmayınca bakım onarım gereken vapurlara Yalova'nın yolu gözüktü. Birçok projeyi öngörülen sürede bitiremediği için sıkıntı yaşayan Büyükşehir Belediyesi, tersane yapımında da sınıfta kaldı. Geçtiğimiz günlerde 7. vapur olan Foça, filoya dahil olurken, vapurların yapımı ile eş zamanlı yürümesi öngörülen tersane projesinin ise ne zaman hayata geçeceği merak konusu oldu. Büyükşehir'in 2000 yılında Özelleştirme İdaresi'nden devraldığı yolcu vapurları, ekonomik ömrünü doldurunca belediye, deniz ulaşımının kent içi toplu ulaşımdaki payını artırmak, İzmirlilere daha konforlu ve çağdaş bir deniz ulaşım hizmeti sunmak için deniz filosunu yenilemeye karar verdi. Bu kapsamda gerçekleştirilen ilk iki ihaleye teklif veren firma olmadığı için ihaleler iptal edilmek zorunda kalındı. Mayıs 2012'de gerçekleşen ihaleyi 117 milyon euroya Özata Tersanecilik aldı. Katamaran cinsi 15 adet yolcu vapurunun ilki olan Çakabey 2014 yılı Şubat ayında İzmir'e geldi. Şartnameye uygun olarak imal edilmediği ortaya çıkan vapur, Üçkuyular Vapur İskelesi'nde 3 ay bağlı kaldıktan sonra klas belgesini alıp seferlere ancak başlayabildi. Karşıyaka ve Konak iskeleleri arasında 5.5 ay hizmete veren Çakabey daha sonra eksiklerinin tamamlanması için tekrar imal edildiği Yalova'ya gönderildi. Başkan Kocaoğlu o süreçte gemilerinin alt kısımlarının yeni bir boya ile boyanacağını bu nedenle Yolava'ya gittiğini açıkladı. Egeli Sabah'ın ulaştığı bilgiye göre ise Çakabey'in pervanesi kırıldı. Büyükşehir Belediyesi son olarak yaklaşık 1 yılı aşkın bir süre önce Mordoğan'da iskele bölgesinde bir yer buldu. Mülkiyeti Milli Emlak'a ait olduğu öğrenilen arazinin tahsis süreci de aradan geçen zaman dilimi içinde bir türlü gerçekleşemedi.

ARIZA YAPAN YALOVA'YA

Büyükşehir Belediyesi tarafından öngörülen tersane yapılamadığı için de yolcu vapuru hem şartnamede olmasına rağmen yapılamayan eksiklerinin tamamlanması hem de kırılan pervanesinin tamir edilmesi için Yalova'ya gitti. Tersane inşaatına başlanamaması arıza yapan yolcu vapurlarının da birer birer imal edildiği Yalova'daki tersanenin yolunu tutmasına neden oldu. Böylece birçok projede yaşanan gecikmelere bir yenisi daha eklendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir'den tersane fiyaskosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN