Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Servisçiler tepkili

Büyükşehir Belediyesi'nin yeni 'S' plakası vermek üzere ihale süreci başlatmasına tepki gösteren servis sahipleri, yeni ihalenin gerekli olmadığını ve korsana karşı çalışma yapılmasını istedi

Giriş Tarihi: 11.10.2015
Servisçiler tepkili
İzmir'de, işçi ve öğrenci taşımacılığı yapan servis sahipleri, Büyükşehir Belediyesi'nin yeni 'S' plakası vermek üzere ihale süreci başlatmasına tepki gösterdi. Bayraklı'dan, Büyükşehir Belediyesi önüne kadar konvoy oluşturup giden servisçiler adına açıklama yapan 35 S Plakalı Esnaf Derneği başkanı Erdem Mert, kentte yeterli sayıda servis aracının bulunduğunu, yeni ihalenin gerekli olmadığını ve korsan araçlara karşı çalışma yapılmasını istedi.

KENT TURU ATTILAR
Daha önce Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın verdiği 'S' plakaları için, diğer büyükşehirlerde olduğu gibi İzmir Büyükşehir Belediyesi de, talebi karşılamak içini yeni ihale sürecine girdi. Ancak bu duruma, servis sahipleri tepki gösterdi. İhalenin yapılmamasını isteyen servis şoförleri, protesto için kent turu attı. Protestoyu organize eden 35 S Plakalı Esnaf Derneği'nin çağrısıyla, servis sahipleri Bayraklı Smyrna Meydanı'nda toplandı. Yaklaşık 100 servis aracı daha sonra, Ankara Caddesi, Basmane Meydanı, İkiçeşmelik İnönü Caddesi, Varyant, Büyükşehir Belediye önünden Atatürk Stadı'na geldi. Servisçiler, yol boyunca, kornalarını çalıp tepkilerini duyurdu. Belediye önünde servisçiler adına basın açıklamasını 35 S Plakalı Esnaf Derneği Başkanı Erdem Mert, yaptı. Kentte yeterli sayıda servis aracının bulunduğunu, onların bile iş bulamadığını savunan Mert, "Plakamızın geleceğini korumak, tahditli yani bakanlık onaylı servis plakamızın asla ayaklar altına alınamayacağını göstermek için toplandık. Çoğu servis plakalı esnaf arkadaşımız, zaten okul saatinden önceki ya da sonraki saatlerde makul fiyata servis taşımacılığı işi bulmakta zorluk çekiyor. Bu zorluğa yani işsizliğe rağmen halen servis plakası ihalesine çıkılması, bu ihalenin serbest piyasa değerinden çok daha aşağıda çıkacağı söylentileri var. Tahdit uygulamasından sonra belediyeler, servis plakasına çıkılmasını uygun gördü. Fakat ihalelerin muammen bedelleri, illere göre çok ciddi oranda, farklılıklar göstermektedir. Buradan yetkililere sesleniyoruz, bu illerdeki ihale bedelleri neden bu kadar farklılık göstermektedir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Servisçiler tepkili
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN