Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizmdeki kan kaybına reçete

İzmir'de turist sayındaki gerilemeye dikkat çeken genç turizmciler kentin sektörde ayağa kalkması için yapılması gerekenleri sıraladı

Giriş Tarihi: 12.10.2015
Turizmdeki kan kaybına reçete
Genç Turizmciler Derneği İzmir Şube Başkanı Ozancan Yıldırım İzmir'e gelen turist sayısının 9 ayda yüzde 9 gerilemesinin üzücü olduğunu söyleyip, gelecek yıl için önlem alınmasını istedi. 8 bin 500 yıllık tarihe sahip İzmir'de turizminin kan kaybetmesinin kendilerini çok üzdüğünü belirten Ozancan Yıldırım, sorunları siyasi parti gözetmeksizin tüm parlemento üyelerine aktardıklarını söyledi. Yıldırım, "İzmir'de 9 aylık periyotta rakamlar İzmir'i 999 bin 499 kişinin ziyaret ettiğini gösteriyor. Bu rakam, turist kaybımızın 94 binden fazla olduğunu gösteriyor. Kesinlikle bir uygulama planı hazırlamalıyız" dedi.

SAĞLIK TURİZMİ

Genç Turizmciler İzmir Başkanı Yıldırım çözüm için de şu önerileri sıraladı: "İzmir Tarih Projesi kapsamında 270 hektarlık alanda Bergama, Selçuk ve Foça'dan sonra Agora ve Kemeraltı planlarını sırasıyla UNESCO geçici liste ve esas listelerinde olması için çalışmalıyız. Mevcut fuarların geliştirilmesi için her sene başka bir ülkede yapılan fuarlar İzmir'e kazandırılmalı. Sağlık turizminde özellikle saç ekimi, obezite, göz ve kalp konularında Dünya pazarlarına göre ekonomik oluşumuzdan dolayı artış sağlanabilir. İzmirde'ki her üniversitede turizm ve kültürü içeren bölümler olmalı. İzmir'in küresel bilinirliği için de bir totem şart. Yerli yabancı yazılı ve görsel medyada yüzleri gülümseten bir ifadeyle sıklıkla yer bulacak olan sosyal, eğlenceli bir totem bulmalıyız. Ayrıca dünya çapında satışları ile geniş kitlelere ulaşan Roman yazarlarını İzmir'e davet edebiliriz. Bu yazarların yeni yazacakları kitaplarındaki hikayelerinin en azından bir kaç sayfasının İzmir'de geçmesini sağlayarak, turizme katkı verebiliriz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmdeki kan kaybına reçete
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN