Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Menfur saldırıya tepki büyük oldu

Terörü kınadığını ve barış istediğini söyleyen sendikacının tahrikinin ardından meydana gelen Yeni Asır'a yönelik saldırı, sivil toplum örgütleri ve siyasetçiler tarafından şiddetle kınandı

Giriş Tarihi: 15.10.2015
Menfur saldırıya tepki büyük oldu
DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı'nın terörü kınamak maksadıyla düzenlenen yürüyüşte, manşetlerinden birlik ve sağduyu çağrısı yapan Yeni Asır, Sabah, Yeni Şafak gazetelerini yere fırlatıp, bu yayınların yuhalanmasını istemesinin ardından Yeni Asır gazetesine yönelik fiili saldırıya her kesimden büyük tepki geldi. Yeni Asır'a geçmiş olsun ziyaretinde bulunan Binali Yıldırım, "121 yıllık şanlı bir geçmişi olan Ege'nin ve Türkiye'nin gür sesi Yeni Asır Gazetesi'nin sesini kısamazlar" dedi. Memiş Sarı'nın Yeni Asır Gazetesi'ni hedef göstermesiyle ilgili savcıları göreve çağıran Yıldırım, "Bu olayda samimi davranmayan diğer gazetecilerin tutumlarını İzmirlilere şikayet ediyorum. Kamu kaynaklarını sonuna kadar kullanıp basın adına faaliyet gösterdiğini düşünenler bu apaçık olayı bile kınamaktan imtina etmişlerdir. Bu kimsenin gözünden kaçmamıştır. Biz acılarımızı, sevinçlerimizi hep beraber paylaşamazsak bu ülkede bazı şeyler kötü gidiyor demektir " diye konuştu. AK Parti milletvekili adayı Hüseyin Kocabıyık, "Sözde terörü lanetlemek için düzenlenen eylemde bir kez olsun PKK ve diğer terör örgütlerinin kınanmadığına" dikkat çekerek, 121 yıllık Yeni Asır'ı kimsenin yıldıramayacağını söyledi. Manisa'da bulunan eski Enerji Bakanı ve Kayseri milletvekili adayı Taner Yıldız, Genel Yayın Yönetmeni Şebnem Bursalı'nın şahsında bütün Yeni Asır camiasına geçmiş olsun dileklerini iletti. Yıldız, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, AK Parti Manisa İl Başkanı Zülfikar Gürcan, eski milletvekili Muzaffer Yurttaş, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik ile birlikte bir gazete bayisine giderek Yeni Asır aldı. Doç. Dr. Selçuk Özdağ da "Basın hürriyetinden bahsedenler, hatta Türkiye'de hürriyetimiz kısıtlanıyor, Türkiye'de bir diktatör vardır diyenlere o saldırıyı ithaf ediyorum. Türkiye'de basın her zaman hür kalacaktır. Herkes fikirlerini söyleyecek" dedi. İl Sağlık Müdürü Ayhan İzzettinoğlu ile AK Parti Kadın Kolları Başkanı Gözde Keskin de Bursalı'ya geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

SORUMLU OLUNMALI
İzmir Valisi Mustafa Toprak, Twitter'dan yaptığı açıklamada, Yeni Asır'a saldırıyı lanetediğini belirterek, vatandaşın önünde yürüyen ve yürütenlerin şiddet çağrıştıran yönlendirmelerden uzak olması gerektiğini kaydetti. EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, EGİAD Başkanı Seda Kaya, Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem ve Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ da Yeni Asır'a yönelik saldırıyı kınadı.

10 SALDIRGAN GÖZALTINA ALINDI
Yeni Asır'a saldıran vandallarla ilgili soruşturma sürüyor. Önceki akşam yakalanan iki zanlının ardından polis, 8 kişiyi daha gözaltına aldı. Güvenlik Şube Müdürlüğü'nün, pazartesi günü Yeni Asır ve Sabah'ı hedef gösteren Memiş Sarı'nın görüntülerini inceleyeceği bildirildi. Öte yandan Konak Belediyesi'nin bir etkinliğine katılan Memiş Sarı, "saldırının azmettiricisi olduğu" iddialarına ilişkin soru üzerine "Biz yok hükmünde saydığımız için bazı şeyler bizi ilgilendirmiyor" şeklinde savunma yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Menfur saldırıya tepki büyük oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN