Stadın yapılacağına hala inanmıyorlar!

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Alsancak Stadı'nı yenilemek için başlattığı çalışma kapsamında devir talebinde bulunduğu Büyükşehir Belediyesi'nden "Önce projeyi görelim" cevabını aldı

Giriş Tarihi: 18.10.2015
Stadın yapılacağına hala inanmıyorlar!
Karşıyaka ve Göztepe'ye yapılacak yeni statlara uzun süre karşı çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi şimdi de Alsancak Stadı'nın yeniden inşası aşamasında benzer bir tutum izliyor. Depreme dayanıksız olduğu ve artık ömrünü doldurduğu için yıkılan Alsancak Stadı'nın yerine modern bir stat yapılması için Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düğmeye basıldı. Stat inşaatına başlanmadan önce Gençlik ve Spor Bakanlığı, inşaat alanı içinde kalan 3 bin metrekarelik arazinin devri için İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yazı gönderdi. Büyükşehir Belediyesi bu yazıya cevap olarak, "Önce projeyi getirin sonra onay veririz" dedi. Bu nedenle yıkımı tamamlanan stadın inşaatın bir türlü başlanamadı. Bakanlık, şimdi yeni stadın projesini göndererek Büyükşehir Belediyesi'nden ikinci kez devir talebinde bulunacak.

PROJELER GECİKİYOR
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, projelerin açıklanması ve ihalelerin tamamlanmasının ardından Karşıya ve Göztepe statlarınının yapılmasına karşı olduğunu açıklamıştı. Karşıyakalı ve Göztepeli taraftarların "stadımızı istiyoruz" şeklinde kararlı bir tutum sergilemelerinin ardından Kocaoğlu geri adım atmış, Karşıyaka Stadı'nın inşaatına başlanmıştı. Göztepeli taraftarların ihalesi tamamlanan ve yer teslimi de yapılan Gürsel Aksel Stadı'nın seyirci kapasitesinin 15 binden 21 bine yükseltilmesi yönündeki talebi Bakanlık tarafından kabul edimiş, proje tadil edilince Büyükşehir Belediyesi'ne ait arazinin de inşaata dahil edilmesi zaruret haline gelmişti. Büyükşehir Belediyesi başta bin 400 metrekarelik söz konusu arazinin de stat inşaatına dahil edilmesine "yalnızca stat ve otopark inşası" kaydı şartıyla muvafakat verilmesini uygun buldu. Diğer yapılar için projeyi bütünüyle inceledikten sonra bir karar verilebileceğini açıkladı. Statlarına biran önce kavuşmak isteyen Göztepeli taraftarlar duruma büyük tepki gösterdi. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi arazi tahsisine onay vermek durumunda kaldı. Bu süreç stat inşaatının gecikmesine yol açtı .

GÜVENSİZLİĞİN İFADESİ
Konuya ilişkin Egeli Sabah'a özel açıklamalarda bulunan AK Parti İzmir milletvekili adayı Binali Yıldırım, Alsancak Stadı'nın yerine AVM yapılacağı yönündeki söylentilere olan inancın hala devam ettiğini anlattı. Yıldırım, "Belediyenin bir oluru bekleniyordu. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin şartlı oluru var. 'Projeyi görelim ondan sonra onaylayalım' demişler. Orada belediyenin 3 bin metrekare yeri varmış. 'Biz size bunu verebiliriz. Ancak projeyi gördükten sonra olabilir' demişler. Bu bir güvensizliğin ifadesidir. İnşaatın başlaması için o devir işleminin yapılması gerekiyor. Aslında yine işi ortada bırakıyorlar. Belediyenin oluru olmayınca inşaat başlamıyor. Bir pürüz varsa inşaat başlamaz. Alsancak Stadı yine aynı ölçekte yapılacak. Belki kapasite biraz artırılabilir" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Stadın yapılacağına hala inanmıyorlar!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN