Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Roman mahallesine otobüs bile gelmiyor

Vekil seçildiği takdirde Romanlara özel sanat okulu projesini hayata geçirecek Cemal Bekle İzmir'de belediyelerin hizmet konusunda Roman mahallelerini adeta yok saydığını söyledi

Giriş Tarihi: 22.10.2015
Roman mahallesine otobüs bile gelmiyor
Cumhuriyet tarihi boyunca iktidar partisinden gösterilen ilk Roman aday olan Cemal Bekle, Tepecik semtindeki Roman Mahallesi'nde Egeli Sabah'a röportaj verdi. Romanların özellikle müzik alanında yetenekli olduğuna dikkat çeken Bekle, mlletvekili seçilirse Romanların ücretsiz sanat okulu açacak. Bekle, Binali Yıldırım gibi bir ismin önderliğinde yapacakları önemli hizmetlerin olduğunu kaydederek, "Binali Bey İzmirlinin gönlüne taht kurdu ama kutuplaşmadan dolayı Binali Bey'i belediye başkanı yapamadık. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde bir görmezlik, iş yapamazlık var. İzmir'i tanımamazlık ve ötekileştirme var. Beraber gezdik, Roman mahallelerini gördük. Belediye otobüsü geçmiyor. Kahramanlar, İkiçeşmelik'teki Roman mahallelerinde de aynı sorun var. Bunların dışında İzmir'de belediyelerin yok saydığı çok şey var" dedi.

CHP'NİN ADAYI İZMİRLİ DEĞİL

CHP'nin Roman milletvekili adayı Özcan Purçu ile aralarında tatlı bir rekabet olduğunu anlatan Bekle, "Kendisini tanırım. Aydın Söke'lidir. İzmirli değil. Kendisi dernek vasıtasıyla İzmir'e gidip gelirdi. Biz İzmirliyiz. İzmir'i mahalle mahalle biliriz. Biz seçim çalışmamızı insan kazanma üzerine bir çalışma yapıyoruz" dedi. Romanların özellikle müzik alanında yetenekli olduğuna dikkat çeken Bekle, "Milletvekili seçilirsem Romanların ücretsiz olarak faydalanabileceği bir sanat okulu açmayı düşünüyorum. Adını da bizimle aynı gönülü taşıdığı için Hünkar Hacı Bektaş Veli Güzel Sanatlar Lisesi koymayı düşünüyorum. Müzik bizim için çok önemli. Roman çocuklarının sanat okullarında yetişmesini istiyoruz. Üniversiteye gitmek isteyen Romanların tüm giderleri de bizzat devlet tarafından karşılanacak. 2015- 2020 yılları arasında bizzat hayata geçirmeyi planladığım bir proje" diye konuştu. Türkiye'de ilk kez bir Romanın Başbakan danışmanı olduğunu da hatırlatan Bekle, İzmir'deki Başbakanlık Ofisi'nde görevli Metin Özçelik'in, Türkiye'deki tüm Romanları temsil ettiğini ve kendileri için simgesel önem taşıdığını anlattı.

SOSYAL DIŞLANMAYA SON

Bekle, Cumhuriyet tarihi boyunca bir iktidar partisinden Roman milletvekili adayı çıkmamasına ilişkin, "Demokrasinin bir eksiğidir. İnşallah bu seçimde bu eksikliği iktidar partisinde gidermiş olacağız. Bu sadece bir başlangıç. Bundan sonra Roman çocuklarını sağlık, siyaset, ekonomi gibi bir çok alanda görmeye devam edeceğiz" diye konuştu. Roman vatandaşların en çok istihdam konusunda sorun yaşadığını anlatan Bekle, "Bir diğer sorunumuz da uyuşturucu. Uyuşturucu ile ciddi bir mücadelemiz olacak. Gencecik çocuklarımızı 20'li yaşlarda kaybetmekten yorulduk. Çocuklar yokluğu ve yoksulluğu kaderleri olarak görmeliler. Allah nasip ederse vekil olursam, insanlık onuruna yakışmayacak evlerde yaşayan Roman kardeşlerimizin barınma sorununu çözeceğim. Sosyal dışlanma bir bütündür. İşsizseniz eğitim alamıyorsunuz. Eğitim alamayınca sağlıklı iş hayatınız olamıyor. Bu da barınma sorununu getiriyor. Dışlanıyorsunuz ayrımcılığa maruz kalıyorsunuz. Bu bir bütündür. Buradaki amacımız farkındalığı, fırsat eşitliğini yakalamak" dedi. Tepecik'teki Roman mahallesinde coşkuyla karşılanan Cemal Bekle, tezgah başına geçerek turşu ve köfte sattı, Romanları temsil etmek için oy sözü aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Roman mahallesine otobüs bile gelmiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN