Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir'i kimse durduramaz

Yağışlı havaya rağmen meydanı dolduran vatandaşlara seslenen Başbakan Ahmet Davutoğlu, İzmir'in teknoloji cazibe merkezi ve Bergama'yla birlikte turizmin yıldızı olacağını söyledi

Giriş Tarihi: 24.10.2015
İzmir'i kimse durduramaz
Başbakan Ahmet Davutoğlu, İzmir programı kapsamında Bergama Cumhuriyet Meydanı'nda yaptığı konuşmada, önemli açıklamalarda bulundu. Yağışlı havaya rağmen meydanı dolduran coşkulu kalabalığın kendisini yanıltmadığını belirten Davutoğlu, "Bizi böyle muhabbetle bekleyen Bergamalılarla gurur duyuyoruz. Bergamalılar fırtına da olsa meydanı terk etmezler. Bizi yanıltmadınız Bergama. Hiçbir zulüm karşısında başımızı eğmez İzmir'e 13 yılda 30.3 milyar lira yatırım ve destek sağladıklarını kaydeden Davutoğlu, "İhracat rakımı 2.8 milyar dolardan 9.6 milyar dolara çıktı. 7 bin 779 derslik, 87 sağlık tesisi, 13 bin 250 konut, 29 spor tesisi, 3 organize sanayi bölgesi, 46 arıtma tesisi, 75 taşkın koruma tesisi, toplamda 42 baraj ve gölet yaptık. 267 kilometre bölünmüş yol, 37 köprü ve viyadük yaptık. 2 bin 60 yatak kapasiteli dev bir hastane yapıyoruz. İzmir serbest bölgelerin öncü şehri olacak. Şimdi Aliağa'da 3. serbest bölgeyi kuruyoruz. Bölge, yüksek teknoloji yatırım cazibe merkezi oluyor. Kuzey İzmir yeşil enerji yatırımlarının kümelendiği bir bölge olarak planlıyoruz. Ankara- İzmir hızlı trenle 3.5 saat, İzmirİstanbul otoyolla 3.5 saat. Bu İzmir'i kimse durdurabilir mi? İzban raylı sistemi inşallah Bergama'ya kadar gelecek. İzmir'in ikinci havalimanını bu bölgeye yapacağız. Aliağa'da demir çelik tesislerimizin, özellikle kamyoncuların yol sorunu var. Belediyenin çözemediği bu sorunu en kısa sürede karayolları üzerinden çözeceğiz. Hiç merak etmeyin. Bergama Antik Kenti'ni Dünya kültürel miras listesine aldırdık. Dışişleri bakanıyken yakından takip ettiğim bir dosyaydı. Bergama ve İzmir turizmin yıldızı olacak" diye konuştu. Son mahalli seçimlerde Binali Yıldırım'ın aday olduğunu hatırlatan Davutoğlu, "Görevi devralmış olsaydı yerel yönetimde neler yapabileceğimizi hepiniz görecektiniz.

ÖNCÜ ŞEHİR İZMİR
Ama bu sefer o ve değerli milletvekili adaylarımız İzmir'in her santimetrekaresine adım adım hizmet götürecek. İzmir serbest bölgelerin öncü şehri olacak. Şimdi Aliağa'da 3. serbest bölgeyi kuruyoruz. Ege Serbest Bölgesi'ni genişletiyoruz. Bölge, yüksek teknoloji yatırım cazibe merkezi oluyor. Kuzey İzmir yeşil enerji yatırımlarının kümelendiği bir bölge olarak planlıyoruz" diye konuştu. Davutoğlu, İzmir'in Akdeniz'in en güzel, en gelişmiş limanına sahip olacağını kaydederek, "7 yat limanı ve 2 balıkçı barınağı yapacağız. Avrupa'nın en modern lojistik merkezlerinden birini İzmir'e yapıyoruz...

BU SAHNE UNUTULMAZ
150 yataklı Bergama Devlet Hastanesi'ni yaptık. Çiftçi kardeşlerimize bugüne 260 milyon lira nakit destek verdik. 1.5 milyon Gemlik zeytin fidanını bedelsiz dağıttık. Sulama tesisleriyle 75 bin dönüm araziyi sulamaya açtık. Bergama'nın yeşiline yeşil suyuna su, muhabbetine muhabbet katacağız inşallah. Bergama çevre yolunu önümüzdeki sene tamamlıyoruz. Bergamalıların yağmur altında oluşturduğu bu sahneyi hiç unutmayacağım" dedi.

SAHİSİNİ BİZ YAPACAĞIZ
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, İzmir programı kapsamında Adnan Menderes Havalimanı'ndan karayoluyla Bergama'ya geçti. Konvoyu bir polis helikopteri de havadan izledi. Davutoğlu, Aliağa ilçesi Hacıömerli mahallesinde iki ayrı noktada yolda bekleyen vatandaşları selamlamak üzere durdu. Başbakan Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, vatandaşlarla sohbet etti, hatıra fotoğrafı çektirdi. Davutoğlu'nun oyuncak araba hediye ettiği bir çocukla ilgilendiği sırada AK Parti İzmir Milletvekili İbrahim Turan da "Bunun gerçeğini, yerlisini biz yapacağız inşallah" dedi. Bergama girişinde parti otobüsüne geçen Davutoğlu'na vatandaşlar tarafından vazo hediye edildi. Davutoğlu, parti otobüsünden yol kenarında bekleyen vatandaşları selamlayarak mitingin yapılacağı alana geçti. Konvoy eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve İzmir milletvekili adayı Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan yardımcıları Nükhet Hotar ve Selçuk Özdağ ile AK Parti milletvekilleri ve milletvekili adayları da eşlik etti. Mitinge, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Genel Başkan Yardımcıları Hotar, Özdağ ve Çiğdem Karaarslan, eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'i kimse durduramaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN