Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Umuda değil ölüme yolculuk

EGİAD Başkanı Seda Kaya, teknelerinin batması sonucu ölen Suriyeli sığınmacı sayısının daha da artmaması için gerekli tedbirlerin hassasiyetle alınması gerektiğini dile getirdi

Giriş Tarihi: 24.10.2015
Umuda değil ölüme yolculuk
Ülkelerindeki iç savaş yüzünden Suriye'yi terk edenlerin sayısı dört milyonu aşarken, BM verilerine göre, 2014'te dünyada 4 bin 868 mültecinin hayatını kaybettiği, bunlardan 3 bin 419'unun boğularak öldüğü vurgulandı. Ege İş adamları Derneği (EGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya, sığınmacıların daha iyi bir hayat taleplerinin insan kaçakçılılarınca alabildiğine istismar edildiğini belirtti. Seda Kaya, "Zor şartlar altındaki sığınmacılar, çok yüksek meblağlar ödeyerek suç örgütlerinin ellerine kendilerini teslim ediyor. İnsan kaçakçıları sadece 3 ile 8 yıl arasında hapis cezası ile yargılanabiliyor. Ege Denizi'nde insan kaçakçılığının ücret tarifesi, kişi başı 2-10 bin euro arasında değişiyor. Kullanılan can yelekleri ise, normalde 80 lira iken 20 liraya bile temin edilebiliyor. Yani mülteciler açık açık ölüme gönderiliyor" dedi. Seda Kaya, güneşten hasar görmüş botların, ucuz olduğu için kaçakçıların eline geçtiğine dikkat çekerek, bu konuda duyarlı olunması gerektiğini belirtti. Belediye ve Valiliğin denetimleri sıkılaştırması gerektiğini vurgulayan Kaya, sonbahar sonrasında ve kış aylarında Ege Denizi'nde rüzgar ve fırtınanın yoğunlaşmasıyla ölümlerin daha da artmasından korktuklarını söyleyerek, "Can yeleklerinin yüzde 80'i ölüm yeleği gibi, standart dışı. Çocuklar için tasarlanmadığından ya içlerinden düşüyorlar ya da hemen batıyorlar. Botlar stoklarda uzun süre durduğu için hemen patlıyor. Önlem alınmaz ise 10-15 gün sonra havaların daha da bozulmasıyla Ege Denizi dalgalanacak yüzlerce insan daha ölecek. Belediye, Valilik, Asker, kim görev alacaksa birileri bu ölümlere dur demeli. Yetkilileri en acil şekilde denetime çağırıyoruz" diye konuştu.

İNSANCA MUAMELE

Mülteci ölümlerinin önüne geçilebilmesi için Türkiye, Yunanistan ve İtalya gibi ülkelere çağrıda bulunan EGİAD Başkanı Seda Kaya, "Deniz yoluyla Avrupa'ya ulaşmaya çalışan insanların büyük çoğunluğu can güvenliği endişesiyle ülkelerinden ayrılıyorlar. Bu sebeple siyasi sığınma hakkına en fazla bu kişiler sahip olmalılar. Göçmenlere sığındıkları ülkede 1951 Cenevre Sözleşmesi gereği gerekli hukuki kolaylık gösterilmeli ve kendilerine insanca muamele edilmeli"dedi. Suriye başta olmak üzere Ortadoğu ve Afrika'da yaşanan çatışmalar sebebiyle denizden Avrupa'ya iltica etmeye çalışan binlerce kişi denizde boğularak ya da donarak can veriyor. Bodrum'dan Yunanistan'ın İstanköy adasına gitmek üzere derme çatma bir botla yola çıkan, botun alabora olması sonucu hayatını kaybeden ve cesedi Bodrum kıyılarına vuran 3 yaşındaki Aylan Kurdi'nin fotoğrafının yayımlanmasının ardından tüm dünyada yankılanmaya başlayan "göçmen krizi", devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Umuda değil ölüme yolculuk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN