Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aziz Kocaoğlu'na İZBAN yalanlaması

TCDD, bugüne kadar İZBAN'ın hiç hat kullanım bedeli ödemediğini, Aziz Kocaoğlu'nun "Harcadıkları 7'de biri dahi değil" yönündeki söylemin de gerçekle bağdaşmadığını açıkladı

Giriş Tarihi: 25.10.2015
Aziz Kocaoğlu'na İZBAN yalanlaması
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), İzmir Banliyö Sistemi'nin (İZBAN) ray kullanımı hakkı olarak TCDD'ye ödenmesi gereken hat kullanım bedelini hiç ödemediğini bildirdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun, "Biz İZBAN'a 800 milyon lira harcadık. Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının harcadığı para bizim 7'de birimiz değildir. Risk aldık, çok anormal bir sözleşme imzaladık. Biz niye imzaladık? Para devletten devlete gidiyor diye düşündük.... Projede 5 milyon euro+5 miyon dolar yıllık hat kirası ödüyoruz. Ödediğimiz kira bu sene 32,5 milyon Türk Lirası ediyor" biçimindeki açıklamalarına TCDD'den yalanma geldi. TCDD, "Ray kullanım hakkı ödemesinin" İZBAN tarafından TCDD'ye hiç yapılmadığını belirtti. Açıklamada, "İZBAN'ın ray kullanım hakkı olarak TCDD'ye her yıl 32,5 milyon lira ödediği ifade edilse de İZBAN tarafından TCDD'ye ödenmesi gereken hat kullanım bedeli hiç ödenmemiştir" ifadelerine yer verildi. İzmir Büyükşehir Belediyesince İZBAN için 800 milyon lira ödendiği, TCDD'de tarafından harcanan paranın ise bu rakamın 7'de biri dahi olmadığı şeklindeki iddiaların ise gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "İzmir Banliyö Sisteminin hayata geçirilmesi için teşekkülümüz tarafından elektrifikasyon, sinyalizasyon, istasyon yapımı ve kamulaştırma bedeli olarak 322 milyon dolar (966 milyon lira) yatırım gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte İZBAN Banliyö İşletmeciliğinde kullanılacak araçların temini için TCDD tarafından 2006- 2015 yılları arasında 117,5 milyon lira nakit sermaye artırımı yapılmıştır."

KAYNAĞINDAN KESİLDİ

Açıklamada, İZBAN gelirinin yüzde 45'inin TCDD'ye hat kirası olarak ödendiği yönündeki iddialara karşılık ise İZBAN'ın taşıma ücret tarifesinin İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından belirlendiği, uygulanan tarife gereği ise yolcuların yaklaşık yüzde 33'ünün ücretsiz seyahat ettiği bildirildi. Bu durumun İZBAN'ın gelir kaybına neden olduğu, TCDD teşekkülüne ödendiği iddia edilen hat kirası bedelinin gelire oranının yüksek çıktığı, hat kirası bedelinin de TCDD teşekkülüne hiç ödenmediği kaydedildi. ESHOT payı olarak İZBAN gelirinden toplam 14 milyon liranın da İZBAN'a ulaşmadan belediye şirketi tarafından kaynağında kesildiği bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aziz Kocaoğlu'na İZBAN yalanlaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN