Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Onun adı "Alp" olsun!

BSO Başkanı İsmail Uğur, ilk yerli otomobilin Balıkesir'de üretilmesi için her türlü altyapının hazır olduğunu belirterek, "2023 otomobille ilk üretimi kentimizde başlatalım, adı da Alp olsun" dedi

Giriş Tarihi: 27.10.2015
Onun adı Alp olsun!
Balıkesir Sanayi Odası (BSO) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Uğur, tanıtımından itibaren üzerinde tartışmalar çıkan ilk yerli otomobilin üretimine talip olduklarını açıkladı. Uğur, altyapı ve kentin dinamiklerinin Türkiye'nin ilk yerli otomobilini üretmeye hazır olduğunu söyledi. Yerli üretimi, "Milli bir görev" olarak niteleyen Uğur, "Yerli otomobilin ilk üretimine 2023 adetle başlayabiliriz. Cumhuriyet Türkiyesi'nin kurulduğu Anadolu topraklarının kapılarını açan büyük komutan Alp Arslan'ın adını bu otomobile verebiliriz. 'Alp' adıyla üreteceğimiz milli otomobilimiz, geçmişten günümüze yolculuğa çıkaracak bir devrimin de sembolü olacaktır" dedi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın, ilk yerli otomobil prototipini tanıtımının ardından İstanbul, Kocaeli, Bursa ve Konya gibi illerde lobi faaliyetleri başlatılırken, Ege Bölgesi'nden de ilk olarak BSO Başkanı İsmail Uğur, "Bu otomobili biz üretiriz" diyerek iddialı bir çıkış yaptı. Her ayrıntıyı düşündüklerini belirten Uğur, "Balıkesir, Organize Sanayi Bölgeleri, limanları, lojistik merkezleriyle cazibe merkezi haline geldi. Balıkesir, sadece Türkiye'de değil, uluslararası arenada marka şehirler arasına giriyor. Genç, nitelikli insan gücü, yeterli altyapı hizmetleri ve ekonomik hayatı canlandıracak kaynaklara tam olarak sahip bir ilimiz var. Balıkesir, Türkiye'de sanayi ve teknoloji yatırımlarının yapılabileceği en uygun coğrafya. Bunun için kentin dinamikleri, yerel yönetim, kamu ve özel kuruluşları buna hazır. Bu sinerjiyi oluşturduk. İlk yerli otomobili üretmeye hazırız" diye konuştu.

EN UYGUN KENT

Balıkesir'in yatırım için avantajlarının saymakla bitmeyeceği görüşünü savunan BSO Başkanı Uğur, İstanbul, Kocaeli, Bursa ve Konya gibi şehirlerin bu anlamda sıkışmış durumda olduğunu önesürdü. Bu illerin AR-GE ve yönetim anlamında kullanılabileceğini belirten Uğur, "Balıkesir gibi illerde de üretim yapılması en uygunudur. Bursa ve Konya test merkezlerini kurabilir. Ancak, üretim için en uygun kent Balıkesir'dir. Kara, deniz ve hava ulaşımının yanı sıra gelişen Balıkesir, otomobil üreten ülkelerdeki bütün kentlerin standartlarına sahip" diye konuştu.

İLK FİLO SATIŞI
Türkiye'nin ilk yerli otomobilinin üretiminin yapılacağı altyapıya her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirten BSO Başkanı İsmail Uğur, ilk üretim bandından çıkacak otomobillerin de Balıkesir'de satışını bile konuştuklarını ifade etti. Büyükşehir Belediyesi ve ticari taksilerin Balıkesir'de üretilecek otomobilleri kullanması için görüşmeler yapıldığını, projenin olumlu karşılıklar bulduğunu anlatan Başkan Uğur, şunları kaydetti: "Kişisel olarak da, görüştüğüm işadamları da yerli otomobil projesini sonuna kadar destekliyoruz. Hükümetimize, bakanlarımıza ve bu süreçte emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İş dünyası olarak, Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusanda, bu projeyi desteklemeliyiz. Bunun için de Balıkesir'de üretilecek otomobillerin 2023'üne şimdiden satış garantisi veriyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Onun adı "Alp" olsun!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN