Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çeşme çöplüğüne soruşturma izni

Giriş Tarihi: 28.10.2015
Çeşme çöplüğüne soruşturma izni

Bir vatandaşın Çeşme Ovacık'ta çöplerin vahşi depolama yöntemiyle bertaraf edilmesi dolayısıyla İçişleri Bakanlığı'na yaptığı şikayet, bir türlü önlem almayan Büyükşehir Belediyesi'nin başına iş açtı

İzmir'in en önemli çevre sorunlarından biri haline gelen katı atık bertaraf tesisinin yapımı konusunda adım atmakta geciken Büyükşehir Belediyesi'nin başı Çeşme Ovacık'taki vahşi çöp depolama alanı yüzünden derde girdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratlarını yargı önüne çıkaracak gelişme, bir vatandaşın cumhuriyet savcılığına yaptığı şikayetle başladı. Türkiye'nin sayılı turistik merkezleri arasında yer alan Çeşme'nin Ovacık mahallesinde vahşi depolama alanında peş peşe çıkan yangınlar üzerine bir vatandaş, önlem almadıkları iddiasıyla Çeşme Belediyesi'ni savcılığa şikayet etti. Cumhuriyet Savcılığı'nın bilgi istediği ilçe belediyesi de çöp depolama alanı ile ilgili sorumluluğun kendilerinde değil Büyükşehir Belediyesi'nde olduğunu belirtti. Bunun üzerine savcılık, İzmir Valiliği Mahalli İdareler Müdürlüğü kanalı ile Büyükşehir Belediyesi'nden bilgi istedi. İzmir Valiliği de iddiaları araştırması için bilirkişi atayarak ön inceleme başlattı. Savcılığın yürüttüğü soruşturma kapsamında Büyükşehir Belediyesi konuyla ilgili bilgi verdi. Büyükşehir savunmasında, İzmir genelinde birçok yerde katı atık bertaraf tesisi yapma projesinin olduğuna dikkat çekti. Büyükşehir, Çeşme, Karaburun, Tire, Dikili ve Seferihisar ilçelerinde yeni transfer istasyonları planlandığını, kentin kuzey ve güneyine büyük bertaraf tesisi kuracaklarını anlattı. Çeşme'nin atıklarının ise güneyde kurulacak tesise taşınmasının planlandığı ifade edildi. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü uzmanlarınca hazırlanan ön inceleme raporunda belediyenin etkili çalışma yapmadığı yönündeki iddiayı çürütecek bir çalışmaya rastlanmadığı ifade edildi. Raporda, Ovacık'a çöplerin girmesinin yasaklanması ve Çeşme'nin çöplerinin Urla Katı Atık Transfer İstasyonu'na getirilmesi 'olumlu bir gelişme' olarak değerlendirildi. Fakat bunlar yeterli görülmedi.

BİRŞEY YAPILMAMIŞ!
İzmir Valisi Mustafa Toprak ön incelemeyi yapan bilirkişinin raporu doğrultusunda zaman zaman yangınların çıktığı Çeşme'deki çöp depolama alanına ilişkin soruşturma izni verdi. Cumhuriyet Savcılığı'nın Ovacık'taki döküm alanına ilişkin yürüttüğü bir soruşturma çerçevesinde verilen bu izin sonrasında konu yargıya taşındı. 2014 yılı ve sonrasını kapsayan soruşturmada görevi kötüye kullanma iddiası yer aldı. Savcılık, Çeşme'nin genelinde çöp konusunda bir işlem yapılmadığını, katı atıkların geriye dönüşümü ve ayıklanması için bir çalışma olmadığını, çöplerin de ilkel yöntemlerle boş arazilere döküldüğünü belirtti. İzmir genelinde aynı uygulamanın birçok yerde olduğu, konunun da Büyükşehir Belediyesi'ni ilgilendirdiği vurgulandı.

KİMLER YARGILANACAK?

Buna göre savcılık, Büyükşehir Belediyesi Atık Yönetimi Daire Başkanı Sibel Çoban, Atık Yönetimi Dairesi Katı Atık Değerlendirme Tesisleri Şube Müdürü Bilgen Sakız ve Atık Yönetimi Planlama ve Denetim Şube Müdürlüğü'nde görevli Orman Mühendisi Ercan Suzan'ın ifadesini alacak. Üç isim görevi ihmal iddiasıyla yargılanacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çeşme çöplüğüne soruşturma izni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN