Bedava ulaşım mercek altında

İçişleri Bakanlığı, haziran ayında çok sayıda vatandaşın toplu ulaşım araçlarından ücretsiz yararlandığı kaosta, kamu zararı oluşup oluşmadığını araştırması için kente müfettiş gönderdi

Giriş Tarihi: 1.11.2015
Bedava ulaşım mercek altında
kent içi toplu ulaşım sisteminde geçtiğimiz haziran ayında yaşanan ve milyonlarca lira kamu zararına yol açan elektronik ücret toplama sisteminde yaşanan kriz soruşturma konusu oldu. İçişleri Bakanlığı 1-10 Haziran tarihleri arasında yaşanan ve vadilatörlerin kartları okumaması nedeniyle çok sayıda vatandaşın toplu ulaşım araçlarından ücretsiz yararlandığı kaosta kamu zararı oluşup oluşmadığını araştırması için kente müfettiş gönderdi. Temiz İzmir Derneği'nin şikayeti üzerine İzmir'e gelen mülkiye baş müfettişinin başta sistemin işleticisi ESHOT olmak üzere çok sayıda bürokratın ifadesine başvuracağı öğrenildi. İzmir'de elektronik temassız akıllı kart hizmetini 16 yıldır veren Kent Kart Şirketi geçtiğimiz ocak ayında yapılan yeni ihaleyi kaybetti. Fakat merakla beklenen geçiş süreci sancılı başladı. Sistem, ihaleyi kazanan Kartek'in sorumluluğuna geçeceği ilk gün kriz yaşandı. Sabah erken saatlerde işine, okuluna gitmek için evden çıkan otobüs, metro ve vapura binmek isteyen İzmirlilerin kentkartlarını validatörler ya hiç okumadı ya da "Bakiye yetersiz" gerekçesiyle geçişe izin vermedi. Otomatik yükleme makinelerinde kartlara para yüklenemedi. O süreçte belediye yönetimi krize Kentkart firmasının son gün sistemin şifre ve kodlarının değiştirmesinin neden olduğunu iddia etti. Durumu gece geç saatlerde fark eden ESHOT yetkilileri, ulaşımla ilgili birimler İZDENİZ, İzmir Metro yetkileriyle birlikte ESHOT Genel Müdürlüğü'nde bir araya gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, çözüm yolu aradı. Ulaşımda görevli personele 1 Haziran günü kent kartlarla yaşanacak sorunla ilgili yolculara kolaylık sağlanması konusunda talimatlar verildi. Krizin devam etmesi üzerine Büyükşehir, geçici olarak 16 yıl önce sonlandırdığı kağıt bilet uygulamasına geri döndü. Bir süre devam eden uygulama sistemin yavaş yavaş oturmaya başlaması üzerine son buldu. Bu arada krizin faturası da ağır oldu. Yaklaşık bir hafta on gün boyunca İzmirliler başta otobüs olmak üzere metro vapur ve İZBAN seferlerinden ücretsiz yararlandı. SABAH Egeli yaptığı yayınlarla oluşan kamu zararını da kent gündemine taşıdı. Yaşananlar İçişleri Bakanlığı tarafından da mercek altına alındı. Temiz İzmir Derneği İçişleri Bakanlığı'na verdiği şikayet dilekçesinde yaşanan krizden dolayı kamu zararı oluştuğunu iddia etti. İçişleri Bakanlığı da iddiaları araştırmak üzere geçtiğimiz günlerde İzmir'e mülkiye başmüfettişi gönderdi. Mülkiye başmüfettişinin, sistem krizinde elektronik ücret toplama sisteminin işleticisi ESHOT Genel Müdürlüğü bürokratlarının bir kusuru olup olmadığını araştırdığı öğrenildi.

SORUŞTURMA AÇILACAK

Ortaya çıkan zararla ilgili olarak da inceleme yapan mülkiye baş müfettişinin inceleme kapsamında başta ESHOT Genel Müdürü Raif Canbek olmak üzere çok sayıda bürokratın ifadesine de başvurduğu sızan bilgiler arasında yer aldı. Şimdi tüm gözler mülkiye baş müfettişinin hazırlayacağı rapora çevrildi. Baş müfettiş eğer yaşanan kaosta herhangi bir kusur tespit ederse olayda sorumluluğu bulunan bürokratlar hakkında soruşturma açılması yönünde görüş belirtecek. İçişleri Bakanı Selami Altınok'un onay vermesi halinde soruşturma açılacak ve sorumlu bürokratların yargılanmasının da önü açılmış olacak. Mülkiye başmüfettişi yaptığı inceleme sonucunda ihmale ve kamu zararı oluştuğuna ilişkin herhangi bir delile ulaşamazsa raporunda "ilgili bürokratlar hakkında soruşturma açılmasına gerek yoktur" şeklinde görüş belirtecek. Durum böyle olunca da otomatikman kamu zararı oluştuğuna ilişkin iddialar düşmüş, dosya kapanmış olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bedava ulaşım mercek altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN