Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üç gündür ekmek yok

Büyükşehir'den zammı alamayan Kent Ekmek fabrikasındaki işçilerin grevi 3'üncü güne girdi

Giriş Tarihi: 1.11.2015
Üç gündür ekmek yok
İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait Çiğli'deki Kent Ekmek Fabrikası'ndaki grev 3 gündür devam ediyor. Günde ortalama 60-70 bin ekmeğin üretildiği fabrikada çalışan 65 işçi istedikleri zam oranını alamayınca iş bırakma eylemi başlattı. Kent Ekmek Fabrikası önündeki bekleyişlerini sürdüren işçiler Büyükşehir Belediyesi şirketi Grand Plaza yetkililerinden yüzde 16 oranında bir zam istedi. Ancak Büyükşehir yetkilileri bu isteğe karşı Tek Gıda İş Sendikası işçilerine yüzde 8 oranda zam yaptı. Böyle olunca grev de kaçınılmaz oldu. Kentin 54 noktasındaki Kent Ekmek büfelerinden 3 gündür satış yapılmıyor. Grevin devam etmesi evine çok sayıda ekmek alan dar gelirli vatandaşları mağdur etti.

DEVAM EDECEK
Tek Gıda İş Sendikası İzmir 7 Nolu Şube Başkanı Halil İbrahim Bircan, "Kent Ekmek Fabrikası'nda çalışan 65 işçi kardeşimizin Tek Gıda İş Sendikası olarak Büyükşehir Belediyesi ile yapacağımız ilk sözleşme olacak. Yeni sözleşmede talebimiz yüzde 26 maaş zammı ile 75 günlük ikramiyenin 120 güne çıkarılmasıydı. Büyükşehir Belediyesi yüzde 8 zam yaptı. Biz de ortak bir noktada buluşmak için yüzde 26'lık zam oranımızı yüzde 16'ya çektik. Bunun kabul edilmesini bekliyoruz. Yeni sözleşme imzalanana kadar grevimiz devam edecek" diye konuştu.

TEPKİLER VAR
65 yaşındaki SGK emeklisi Ali Çetin, "Kent ekmeği hem sağlıklı hem de ekonomik olması nedeniyle tercih ediyorduk. 2 günde bir 4 ekmek alıyordum. Kapalı olmasına üzüldüm. Bir an önce hizmete girmesini istiyorum" dedi. 31 yaşındaki 1 çocuk annesi Yağmur Atar (31), "Bazı aileler her gün 10 tane ekmek alıyor. Maddi durumu yetersiz o insanlar için bu durum daha kötü oldu" dedi. Kent Ekmek büfelerinden her gün 3 ekmek satın aldığını söyleyen Hüseyin Manay (53), "3 gündür gidip geliyorum. Hep kapalı. Olan bizim gibi vatandaşlara oldu" diye sitem etti. 45 yaşındaki kırtasiyeci Mehmet Üner, "Her gün Kent Ekmek büfelerinden 5 tane ekmek satın alıyordum. Belediye ile sendika en kısa sürede ortak noktada buluşmalılar. Vatandaş olarak hizmet alamıyoruz" diye konuştu. 46 yaşındaki taksici Mehmet Sözgen, "Her gün 3 ekmek alıyorum. Buraya dar gelirli vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Evlerine ekmek götüremiyorlar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üç gündür ekmek yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN