Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zeytin hasadı bereketli başladı

100 yaşın üzerinde 9 milyon zeytin ağacına sahip Akhisar'da hasat başladı. Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, "Bizde sağlıksız hiçbir şey yok" dedi

Giriş Tarihi: 1.11.2015
Zeytin hasadı bereketli başladı
Türkiye'de sofralık yeşil zeytin pastasının yüzde 70'ine, sofralık siyah zeytin pastasının ise yüzde 30'una sahip Akhisar, bu yıl hasada "bereketli" başladı. Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi verilerine göre bu yıl 123 bin ton zeytin ve 3 bin ton zeytinyağı elde edilmesinin öngörüldüğü Akhisar'daki hasat sevinci yaşandı.

"KALİTEMİZ DE YÜKSEK"
Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, 7 yıl önceki ilk hasat şenliğinde Türkiye'de kişibaşı zeytinyağı tüketiminin 0.8 kg seviyesinde olduğunu, tanıtımla bugün zeytinyağı tüketiminin 2 kg seviyesine ulaştığını, hedefin ise 10 kg olduğunu söyledi. Bu yıl yaşanan terör olayları nedeniyle şenlik yapmadıklarına dikkat çeken Alhat, "13 milyon zeytin ağacımızdan 9 milyonu 100 yaşın üzerinde. Zeytinimizin kökü tarihten geliyor. Bizim zeytin ve zeytinyağımızda sağlıksız hiçbir şey yok. Bunun üstüne bir de çok yüksek kalitede ürün alıyoruz" dedi. Yüksek fiyatı nedeniyle bu yıl birçok spekülasyona konu olan zeytinyağında üreticinin iyi bir sezon geçirdiğini ancak bunun yanlış anlaşılmaması gerektiğini belirten Alhat, "Fiyat yükselince üretici çok kazandı anlamı çıkmasın. Üretici yalnızca hakkının karşılığını aldı" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeytin hasadı bereketli başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN