Seçim sonrası tablo iş alemini sevindirdi

1 Kasım'da sandıktan güçlü bir tek parti iktidarının çıkması Egeli iş adamlarınca olumlu karşılandı. İş dünyası yeni dönemde gündemin artık ekonomi olması gerektiğini belirtti

Giriş Tarihi: 3.11.2015
Seçim sonrası tablo iş alemini sevindirdi
AK Parti'nin 1 Kasım seçimlerinde sandıktan güçlü bir destek alarak tek başına iktidar olması iş dünyasında memnuniyetle karşılandı. 7 Haziran seçimlerinin ardından yaşanan belirsizlik ve kaos ortamının yerini huzur ve umut aldı. Ege'de iş dünyasının önde gelen isimleri, seçim sonuçlarını Egeli Sabah'a değerlendirdi.

2023 HEDEFİNE YÖNELELİM

Seçmenin tercihini tek parti ve istikrardan yana kullandığını vurgulayan Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, "Yeni hükümetimizin toplumdaki gerginliği ortadan kaldırıp, tüm kesimleri kucaklayıp, güvenlik ve ekonomi konularını ön plana alacak şekilde ülkemizi 2023 hedeflerine taşıması en büyük beklentimizdir. Kazanan ve kaybeden partiler analizlerini iyi yapmalı, yeni dönemin ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum" dedi.

REFORMLAR BEKLİYORUZ

Seçmenin tüm partilere mesajını net olarak verdiğini belirten İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, "Seçmen 7 Haziran seçimlerinden sonra umut vermeyen muhalefete destek olmadı. AK Parti ile yola devam dedi. Seçmen 7 Haziran'da ihtar verdiği AK Parti'den de daha dikkatli bir ülke yönetimi bekliyor. İş dünyası olarak uğraştığımız belirsizlik, gerilim gibi sorunlarla boğuşmak istemeyen Türk seçmeni tek parti ve istikrardan yana oyunu kullandı. Artık gerilim ve kutuplaşmalar sona ermeli. Bunun için tüm partiler üstüne düşeni yapmalı. Ekonomi ile siyasette hızlı hareket ederek beklediğimiz reformlar yapılmalı. Ülkemize hayırlı olsun" diye konuştu.

HERKES SAYGI DUYSUN
İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, "Sonuçları herkesin saygıyla karşılaması ve ona göre pozisyon alması lazım. Muhalefet mutlaka kendi kritiğini yapacaktır. İktidar, Türk milletinin kendisine yüklediği bu önemli misyonun gereğini layıkıyla yerine getirip huzur ve istikrarı yeniden inşa etmelidir. Terörden, kavgadan, gürültüden, ötekileştirmeden uzak, huzur içinde bir Türkiye özleminin artık sona ermesini diliyoruz. Önümüzde dört yıllık seçimsiz bir dönem var. Bu dönem, Türkiye'nin akıllı büyümesi için gerekli radikal adımların hızla atıldığı, ülkemizin reformlarla yeniden bir cazibe merkezi haline getirildiği bir dönem olmalıdır. Tarım ve hayvancılığa bu dönemde bilhassa özel bir önem atfedilmelidir" dedi.

2016 YILI FARKLI OLSUN

EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya, seçmenin daha önceki kötü koalisyon tecrübelerini unutmadığını gösterdiğini vurgulayarak, "2015 seçim yılı olması açısından ekonomik olarak tamamen kayıp bir yıl. Özellikle uluslararası alandaki Suriye ile ilgili savaş halinin turizm gelirlerine etkisinin de göz önünde bulundurduğumuzda 2016'nın farklı olmasını umut ediyoruz: İnşallah önümüzdeki dönem birazcık daha ekonomiye yönelinen ve iş dünyasını rahatlatan bir dönem olur diye düşünüyorum. Başbakanın açıklamasını çok olumlu bulduğumu söylemek isterim. Öncelikle oy veren vermeyen bütün herkesin başbakanı olacağını söylemesi toplumdaki kutuplaşmaya ilaç olacak" diye görüş belirtti.

TRAVMALAR AŞILACAK
ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Güçlü ise şimdi yatırım bakımından olumlu iklimin yaratılması gerektiğini belirterek, "Kalıcı istikrarı daha çok yatırım ile daha çok büyüme ile sağlayabiliriz. Balkon konuşması umut verici, önemli olan bunun yaşama geçirilmesi. Türkiye'nin ayakları her zaman yere basıyor. 5 ayda bir takım travmalar yaşadık. Bir şeyler oldu ne olduğunu tam anlayamadık. Türkiye bu travmaları her zaman aşabilecek güçte. Türkiye'nin her zaman ayakları yere basmıştır. Basmaya da devam edecektir" dedi.

ÜLKENİN İHTİYACI BU
İş dünyasında kimsenin bu sonuçtan şikayetçi olmadığını düşündüğünü belirten Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, "Tek başına iktidar bu ülkenin olmazsa olmazı. Bu seçimde istikrar kazanmıştır. Özellikle tahviller düşer, dolar 2.75 barajına iner ve olması gereken yerler de orasıdır. Başbakan'ın konuşması çok çok yerinde ve isabetliydi. Ülkenin ihtiyacı olan bu saatten sonra budur. Ekonomi bir şekilde rayına girer. Türkiye'de hem ekonomik hem de siyasi kriz var. Artık çok tecrübeli ve güçlü sahibi bir hükümet var. Ülkenin ayakları taş gibi yere basıyor. İş dünyası olarak çok mutluyuz" görüşünü ifade etti.

SİNERJİ YAKALANDI
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Başkanı Ümit Ülkü, Türkiye için büyük bir şansın daha doğduğunu kaydederek, "Milletimiz her zamanki sağduyusu ile '7 Haziran'ı unutmayın, kısır çekişmelerden uzaklaşın, somut vaatlerle istikrarlı bir hükümet kurulmalıdır' demiştir. Adil işleyen hukuk devleti yolunda, birlikte üreteceğimiz sinerjinin tekrar yakalandığına inanıyoruz. Bu sonuçlar, aynı zamanda, mazlum milletlerin ülkemizden beklentileri bakımından da büyük önem taşıyor. Milletimiz sözünü sandıkta söyledi. Bize düşen, artık milli iradeye saygı göstermektir" diye konuştu.

ÜLKE TOPARLANACAK
"Demokrasi kazandı" yorumunda bulunan Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, "7 Haziran seçimlerinden sonraki ekonomik istikrarsızlık, 1 Kasım seçimleri ile yeniden elde edilen siyasi istikrarla birlikte yerini toparlanmaya bırakacaktır. Sonuçlar Türkiye için hayırlı olsun" dedi.

SEKTÖR HAREKETLENECEK
Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı Necip Nasır, "İnşaat sektörünün durağanlaşması, istikrarsızlık, sektörde yeni projelerin harekete geçmesini engellemişti. Çoğu yatırımcı projeleri askıda, seçim sonuçlarını bekliyordu. İnşallah bu yeni süreç Mayıs 2013'teki günlerin devamı olacak" dedi. Tanyer İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer ile Gözde Grubu Başkanı Kenan Kalı da inşaat sektöründe canlanma beklediklerini açıkladılar.

MUHALEFET CEZALANDIRILDI
EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Mukadder Özden, uzun vadede sürdürülebilir bir gelişim için acilen eyleme geçilmesi gerektiğini vurguladı. KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, "Seçmen, seçim öncesi her şeye 'hayır' diyenler ile koalisyonu kuramayan partileri de cezalandırdı. Muhalefet partileri özeleştiri yapmalı" dedi. EGOD Başkanı Mustafa İduğ da CHP ve MHP'nin kendisini sorgulaması gerektiğini söyledi.

SEÇMEN 'İSTİKRAR' DEDİ
Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap, seçmenin istikrarı seçtiğini ve AK Parti'yi tek başına iktidara getirdiğini vurguladı. Manisa Esnaf Birliği Başkanı Hasan Geriter, Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Özer, Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci ve Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert de yeni dönemin hayırlı olmasını temenni etti.

HALK KARARINI BU YÖNDE VERDİ
EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Betül Elmasoğlu, "Halkımız kararını verdi, tek başına bir partinin hükümet kurmasını istedi. Muhalefet partileri seçim sonuçlarını iyi değerlendirmeli. Sandıktan zaferle çıkan AK Parti'den de toplumun tüm kesimlerini kucaklayan, huzur ve güveni sağlayan, ülke sorunlarına çözüme odaklanan bir Hükümet kurmasını bekliyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seçim sonrası tablo iş alemini sevindirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN