Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'S' plaka tartışması

"S" plaka için 236 bin lira muhammen bedel belirleyen EBSO ve esnaf odasına tepki gösteren İTO Ekrem Başkanı Demirtaş, "Amaç plaka zengini yaratmak değil, iş yapmak olmalı" dedi

Giriş Tarihi: 5.11.2015
'S' plaka tartışması
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, 300 adet "S" plaka ihalesine ilişkin muhammen bedel tespitin yeniden yapılması gerektiğini belirterek, "Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Esnaf ve Sanatkar Odası'nın önerisi ile muhammen bedel 236 bin lira belirlendi. Fahiş 'S' Plaka'nın bedelini işçisini servisle taşıyan sanayici, çocuğunu servisle okula gönderen veli öder" dedi. İzmir'in artan nüfusuna bağlı olarak servis hizmetlerinden faydalanan öğrenci, işçi, memur sayılarında önemli bir artış yaşandığına belirten İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, "Buna karşılık 'S' plaka sayısı, 2010 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ihale ile sadece 700 adet artırıldı. Bu sayı İzmir gibi ekonomisi devamlı gelişen bir şehir için yetersiz kaldı. Öğrenci ve personel servisi işi ile iştigal eden firmalar 'S' plakalı araç bulmakta güçlük çeker hale geldi" dedi. Bu nedenle Oda üyelerinden yoğun S plaka talebi geldiğini belirten Demirtaş, bu talebin bin 500 adet olduğunu söyledi. Demirtaş, "Bin 500 plaka talebine karşın, İzmir Büyükşehir Belediyesi ellerindeki 300 adet 'S' plakayı ivedi olarak ihaleye çıkardı" dedi.

5 YILDA 10 KAT ARTIŞ!
Demirtaş, şöyle konuştu: "2010 yılında tavan fiyatı 24 bin lira olan S Plaka fiyatının 236 bin TL'ye çıkarılmasının gerekçesi olamaz. 5 yılda 10 nerdeyse 10 kat artış kabul edilemez. Bu bedelini okula çocuğunu gönderen ana baba, fabrikasına işçi taşıyan sanayici ödeyecektir. "S" plaka bedelleri yüzünden zaten yüksek olan servis ücretleri yılbaşında sözleşmeler yenilenirken daha da yükselecektir. Fiyatı bu kadar yükselten Servisçiler Odası'nın tutumunu anlıyorum ama işçisine servis imkanı sağlayan sanayicilerin sırtına yük bindirecek. 250 bin liralık öneride bulunan Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın anlamak mümkün değil." "S" plakanın büyük bir rant kapısı haline geldiğini belirten Demirtaş, "İTO üyeleri plaka taciri olmak değil, servis taşımacılığı faaliyetini sürdürmek istiyorlar" dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun bu duruma el koymasını isteyen Demirtaş, "Büyükşehir Belediye Başkanımız fiyatı makul ve kabul edilebilir 30-40 bin TL'ye çekmeli hatta bu yasadışı plaka ticaretine son vererek S plaka tahdidini kaldırmalı. Fahiş fiyattan yapılan yasa dışı işleme son vermelidir. Yeni plaka zenginleri yaratmamalıyız. Bu görüşmelerimizi Sayın Kocaoğlu'na da ilettik. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız bizim 34.500 TL'lik fiyatımızın da dikkate alınıp ortalamaya dahil edilmesi ile muhammen bedelin 160 bin TL olabileceğini, konuyu tekrar değerlendireceğini ifade etti" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'S' plaka tartışması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN