Türkiye'nin en iyi haber sitesi

EBSO'dan İTO'ya 'S' plaka kontrası

Giriş Tarihi: 6.11.2015
EBSO'dan İTO'ya 'S' plaka kontrası

'deki yeni 'S' plaka ihalesi EBSO ile İTO'yu karşı karşıya getirdi. İTO'nun çıkışına sert tepki gösteren EBSO, "Biz fiyat önerisi değil, tesbitte bulunduk" açıklamasını yaptı

İTO Başkanı Ekrem Demirtaş'ın "Ege Bölgesi Sanayi Odası ve Esnaf ve Sanatkar Odası'nın önerisi ile muhammen bedel 236 bin lira belirlendi. Fahiş 'S' plakanın bedelini işçisini servisle taşıyan sanayici, çocuğunu servisle okula gönderen veli öder" çıkışına EBSO'dan ve Esnaf Odası'ndan yanıt geldi. Ülkenin bölge ve kent konularının çözümünde uzlaşmayı esas alan ve kamunun menfaatlerini gözettiklerini belirten Ege Bölgesi Sanayi Odası 'S' plaka bedelleri konusunda da aynı duyarlılık ve özenle hareket ettiğini ifade etti.

300 ADET ARTIRILDI

EBSO'dan yapılan açıklama şöyle devam etti; "S plaka bedelleri ile çalışmanın kronolojik dökümü yapıldığında İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) 2 Ekim 2015 günü gerçekleştirdiği olağanüstü toplantı sonucunda oluşturulacak takdir komisyonunun çalışması sonucunda 'S' plaka bedellerinin tespit edilmesi kararlaştırılmıştır. Genel Kurul kararı uyarınca oluşturulan tespit komisyonundan gelen 12 Ekim 2015 tarihli yazıda ise İzmir Büyükşehir belediyesi sınırları içerisindeki 'S' plakalı servis araçlarının, sayılarının 300 adet artırılması ve 'Muhammen Bedelin' tespitine ilişkin 2 Ekim tarihli UKOME kararı paylaşılarak 'S' plaka serbest piyasa tahmini bedelinin İzmir İcra Dairelerinden 'S' plaka satışı ile ilgili tespitler de yapılarak belirlenmesi ve sonuçtan bilgi verilmesi rica edilmiştir. EBSO olarak yıllardır sanayicilerimiz üzerinde yük oluşturan, maliyetlerini katlayan konulara ilişkin girişimlerde bulunuyor, her platformda, Bakanlarımıza sunduğumuz her dosyada bu konulara yer vermeye çalışıyoruz. 'S' plaka konusunda da benzeri yaklaşımı esas alarak kurumumuzdan istenen teknik çalışma neticesini UKOME ile paylaştık. Daha açık bir ifade ile fiyat önerisini değil, fiyat oluşumuna veri oluşturabilecek tespitlerimizin sonucunu paylaştık.

POPÜLİST YAKLAŞIM

Bu gerçekler gün gibi ortada ve kentimiz genelinde 5 binin üzerinde S plakalı araç hizmette iken 300 adetlik bir ihale için EBSO'yu 'S' plakanın bir rant kapısı haline geldiği iddiası ile karşı karşıya getiren İTO'nun 34 bin 500 liralık önerisinde ısrar yerine 160 bin liralık muhammen bedeli kabul edebileceğini belirtmesi ise her zamanki popülist yaklaşımın ve zihniyetin bir tezahürüdür" denildi.

İESOB'DEN AÇIKLAMA
İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği de basında çıkan haberlerin ardından şu açıklamayı yaptı; "İzmir Büyükşehir Belediyesi UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi), 2015'e 567 nolu genel kurul kararıyla muhammen bedelin tespiti için komisyon kurulmasına karar verilmiştir. İESOB de, UKOME'nin kurduğu komisyonun bir üyesi olarak komisyonun talebi üzerine konu hakkında çalışma yapmış, icra dairelerinden alınan 'S' plaka satışına ilişkin belgeleri herhangi bir yorum katmaksızın komisyona sunmuştur. Komisyon ise, 'S' plakası ihalesi muhammen bedelini bu belgeler ışığında 200 bin lira olarak belirlemiştir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EBSO'dan İTO'ya 'S' plaka kontrası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN