Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayvalık'ta zeytin hasadı coşkusu

"Zeytine Minnet" yürüyüşüyle başlayan 11. Uluslararası Ayvalık Zeytin Hasat Şenliği' ile bölgenin en önemli ürününün tanıtımı hedefleniyor

Giriş Tarihi: 7.11.2015
Ayvalık'ta zeytin hasadı coşkusu
Ayvalık Belediyesi, Ticaret Odası ve Ziraat Odasının düzenlediği 11'inci Uluslararası Zeytin Hasat Günleri, "Zeytine Minnet" yürüyüşüyle başladı. Etkinlik kapsamında, ilçe merkezinden Cumhuriyet Meydanı'na "Zeytine Minnet" yürüyüşü yapıldı. Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenkler sunulmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, eski otogar alanında kurulan geleneksel "Zeytin Pazarı"nın açılışında yaptığı konuşmada, Ayvalık zeytinyağının festival sayesinde uluslararası alana yayıldığını belirtti. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur da Ayvalık denilince akla ilk önce zeytinyağının geldiğini belirtti.

ZEYTİNYAĞI İLAÇ

Dünyanın en kaliteli zeytinyağının Ayvalık ve Edremit Körfezi bölgesinde çıktığını anlatan Uğur, şunları kaydetti: "Zeytinyağı bir ilaç, meyve suyu. Mesela ben sağlığımı zeytine ve zeytinyağına borçluyum. Mutlaka her sabah kahvaltıda ekmeğimi zeytinyağına banıyorum. Ama maalesef bizler ürettiğimiz halde, zeytinyağını tüketemiyoruz. 1,8 kilogram zeytinyağı tüketiyoruz. Dolayısıyla biz Suriye, Yunanistan, İspanya, İtalya kadar ne yazık ki tüketemiyoruz. Eğer Türkiye'nin 78 milyonu yılda sadece 3 litre yağ tüketmiş olsa ihraç edecek mal bulamayız." Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Benhan İbrahim Kantarcı hasat günlerinin bu yılki temasının "Zeytin varsa, hayat var bin yıllardır" olarak belirlendiğini bildirdi. Etkinliğe, Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, İlçe Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü de katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayvalık'ta zeytin hasadı coşkusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN