Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni yılın sürprizi suya yüzde 5 zam

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, "bıçak kemiğe dayanmadıkça suya zam yok" dedi ama İZSU'nun 2016 bütçesinde su tarifelerinde yüzde 5 artış öngörülüyor

Giriş Tarihi: 8.11.2015
Yeni yılın sürprizi suya yüzde 5 zam
İzmir'de yeni yılda suya yüzde 5 oranında zam yapılması planlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, ekim ayında katıldığı TV canlı yayınında bir yandan "Bıçak kemiğe dayanmadıkça suya ve ulaşıma zam yapmıyoruz" derken, bir yandan da İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirler dikkate alındığında İzmir'de içme suyu ve ulaşımın ucuz olduğunu söylemişti. Kocaoğlu'nun açıklamalarının üstünden 10 gün bile geçmeden İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZSU Genel Müdürlüğü'nden İzmirlileri üzecek haber geldi. Gelecek hafta İZSU Genel Kurulu'nda görüşülüp karara bağlanacak 2016 mali yılı tahmini gelir gider taslak bütçesinde suya yüzde 5 zam yapılması öngörüldü.

ORANLAR BELİRLENDİ
İZSU Yönetim Kurulunda görüşülüp karara bağlanan yeni tarifeye göre konutlarda 0-20 metreküp arası tüketimlerde metreküp bedeli 17 kuruşluk zamla 3 lira 43 kuruştan 3 lira 60 kuruşa çıkarıldı. 21 metreküp ve üstü tüketimlerde ise suyun metreküpü 41 kuruşluk artışla 8 lira 3 kuruştan 8 lira 44 kuruşa çıktı. Konut dışı kademesizlerde ise 7 lira 88 kuruş olan suyun metreküpü 8 lira 28 kuruş olarak belirlendi. Metropol alan içinde yer alan orman köyü, eskiden köy olup sonra mahalleye dönüştürülen yerlerde bulunan konutların tüketim bedellerinde de 3 kuruşluk artış yapıldı. Buna göre daha önce 0,87 kuruş olan metreküp bedeli 90 kuruşa çıkarıldı.

MECLİS KARAR VERECEK

Yeni tarife yarın (9 Kasım Pazartesi) Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında ele alınacak. Meclis toplantısında Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşlar İZSU ve ESHOT Genel Müdürlüklerinin 2016 mali yılı tahmini gelir gider bütçelerinin yer aldığı kitapçıklar meclis üyelerine dağıtılacak. Taslak bütçeler daha sonra plan bütçe komisyonuna sevk edilecek. Komisyonun inceleyeceği taslak bütçeler gelecek haftalarda tekrar meclise gelecek. Büyükşehir Belediyesi Meclisi üyeleri aynı zamanda İZSU Genel Kurulu'nun da doğal üyesi oldukları için İZSU Genel Müdürlüğü'nün bütçesi ESHOT ve Büyükşehir Bütçesinden farklı olarak İZSU Genel Kurulu'nda görüşülüp karara bağlanacak. Yeni tarife öngörüldüğü gibi kabul edilir, meclisten geçerse İzmirliler yeni yılın ilk gününe su zammıylaıuyanacak. Zamlı tarife 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. 2 Ocak'ta İZSU tarafından faturalandırılan su tüketimleri yüzde 5 zamlı olarak hesaplanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni yılın sürprizi suya yüzde 5 zam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN