Otopark ücretleri yeni yılda artıyor

Giriş Tarihi: 9.11.2015
Otopark ücretleri yeni yılda artıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, sudan sonra kent içinde işlettiği otoparkların ücretlerine de zam yapmaya hazırlanıyor. Yeni tarife 1 Ocak 2016'dan itibaren geçerli olacak

Yeni yılla birlikte içme suyu tarifesine zam yapmaya hazırlanan İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde işlettiği açık ve kapalı otoparklarda da ücret artışına gidecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde kendisine bağlı İZELMAN şirketi tarafından işletilen 5 bin 580 kapalı, 3984 açık otoparkla 1939 abone otoparkına zam yapmak için harekete geçti. Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, meclis üyelerine dağıtılacak 2016 mali yılı gelir gider bütçe kitapçıklarında yeni yılda uygulanması düşünülen otopark tarifesi de yer aldı. Yeni tarifeye göre kent genelinde yol cadde, bulvar ve sokak aralarındaki otoparklar ile açık otopark ücretlerinde 50 kuruşluk artış öngörüldü. Yeni tarifeye göre kent genelindeki 3 bin 984 otoparkta 0-12 saatlik parklanma için daha önce 6 lira 50 kuruş olan otopark ücreti 7 lira olacak. Ücret tarifesindeki zam oranlarından aslan payını abone otoparkları aldı. Çoğunluğu Mustafa Kemal Sahil Bulvarında bulunan 1939 abone otoparkının aylık ücreti yeni tarifede 20 liralık artışla 190 liradan 210 liraya çıkarıldı.

OTOPARKA GÖRE DEĞİŞECEK

Kapalı otoparklara yapılacak zam oranları otoparkın konumuna göre de değişiklik gösterdi. Örneğin Alsancak Spor Salonu altındaki yer altı otoparkında daha önce 0-12 saatlik parklanma için 6 lira 50 kuruş ödeyen vatandaş yeni tarifeye göre 7 lira ödeyecek. Eğer araç otoparkta 24 saat kalırsa daha önce 13 lira olan ücret yeni tarifeye göre 14 lira olarak gerçekleşecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından geçen yıl Alsancak Hocazade Camisi karşısında hizmete açılan Tam Otomatik Katlı Otoparkta ise daha önce vatandaş 0-3 saatlik parklanma için 5 lira ücret öderken yeni tarifeye göre bu miktar 6 liraya yükselecek. Yine aynı otoparkta 3-6 saatlik parklanma 8 liradan 8 lira 50 kuruşa çıkacak. 6-9 saatlik otopark ücreti 12 liradan 13 liraya çıkarken 9-12 saatlik otopark ücreti 15 liradan 16 liraya yükselecek. 2016 yılı için geçerli olacak tarifede engelli araçlarından alınan park ücretinde ise bir değişikliğe gidilmeyecek. Daha önce engelliler için ayrılan alanlara park eden engelli araçlarından alınan 3 liralık ücret yeni yılda da 3 lira olarak kalacak.

SON SÖZ MECLİSTE

Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı'nda, meclis üyelerine Büyükşehir Belediyesi ile bağlı kuruluşları İZSU ve ESHOT Genel Müdürlüğü'ne ait 2016 mali yılı tahmini gelir gider bütçe kitapçıkları dağıtılacak. Yine mecliste yapılacak oylama ile Plan Bütçe Komisyonuna sevk edilecek taslak bütçeler, komisyon incelemesinin ardından tekrar meclis gündemine gelecek. Mecliste tartışmaya açılacak bütçelerin aynen kabul edilmesi durumunda zamlı tarife yeni yılda yürürlüğe girecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otopark ücretleri yeni yılda artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN