Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye aleyhtarını kahraman yaptılar

CHP'li belediyelerin İzmir'e getirdiği eski Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica'nın, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni tezinin Türkiye'ye kabul ettirilmesi için çalışma yaptığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 11.11.2015
Türkiye aleyhtarını kahraman yaptılar
İzmir Büyükşehir ve Konak Belediyelerinin davetlisi olarak geçen hafta İzmir'de gururla ağırlanan eski Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica'nin Türkiye aleyhtarı faaliyetlerde bulunduğu ortaya çıktı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde düzenlenen "Destek ile Yoksulluğu Önleriz" konulu panele katılan Mujica, ayrıca Konak Belediyesi'nin düzenlediği Emek, Demokrasi ve Barış konulu söyleşide bulundu. Mujica başta Efes olmak üzere İzmir'in tarihi ve doğal güzelliklerini yerinde inceledi, belediye başkanlarıyla bir araya gelerek sohbet etti. Belediyeler, Mujica'nın en fakir devlet başkanı olduğunu ön plana çıkardı, mütevazı yaşantısıyla örnek olduğunu vurguladı. Belediyelerin çağırdığı Mujica'yı dinlemek için binlerce İzmirli de bu etkinliklere gitti.

ERMENİSTAN DESTEKÇİSİ!

Ancak Mujica'nın bir başka özelliği sonradan anlaşıldı. CHP'li belediyelerin parlattığı Mujica ile ilgili ilginç gerçekleri ünlü tarihçi Murat Bardakçı, köşe yazısında ortaya çıkardı. Uruguay'ın, 1965'te, "Türkiye'nin Ermenilere soykırım yaptığını" kabul ettiğini belirten Bardakçı, Mujica'nın göreve gelmesinin ardından 24 Nisan 2010 sabahı Montevideo'nun Ermenistan Meydanı'na Ermeniler tarafından dikilen soykırım anıtını bizzat açtığını yazdı. Bardakçı, yazısında "Sonra başkan yardımcısını Ermenistan'a gönderdi, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan da geçen senenin Temmuz'unda Uruguay'ı ziyaret etti, Mujica 10 Temmuz'da "Osmanlı İmparatorluğu'nun 1915'te Ermeniler'e karşı yaptığı soykırımın uluslararası alanda kabul edilmesini" istedi ve Uruguay'ın Yukarı Karabağ konusunda Ermeni görüşlerini desteklediğini açıkladı! Devletlû misafirimiz, daha da ileri adımlar attı... Montevideo'da bir "Soykırım Müzesi" kurulması kararını onayladı, bu senenin 21 Ocak'ında 1915 olayları konusunda konuşurken "Türkiye tarihindeki bu karanlık sahife ile yüzleşmeli ve yaptığı vahşeti kabullenmelidir" dedi, "Ermeni Soykırımı'nın 100. Yıldönümü Organizasyon Komitesi" ne katılması için o gün yapılan daveti de kabul etti ve görevden ayrılacağı 1 Mart 2015'ten sonra Komite'nin çaışmalarında hazır bulunacağını bildirdi" ifadelerini kullandı.

LOĞOGLU DA TEPKİLİ

CHP'li Faruk Loğoğlu da Twitter'da "Uruguay Ermeni soykırım iddiasını kabul eden ilk ülke (1965). Mujika Ermeni anıtı açan devlet başkanı. Ve CHP'nin davetlisi!!!. Olmuyor." diye yazdı. Mujica'nın Türkiye için büyük önem taşıyan sözde soykırım iddiaları konusunda Ermenistan'ın yanında yer aldığının ortaya çıkması, tepki topladı. İzmirliler, CHP'li belediyelerin bundan böyle konuk edeceği isimleri daha dikkatli seçmeleri gerektiğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye aleyhtarını kahraman yaptılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN