Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanayi sitesi yolu eziyet ve çile dolu

Bornova 2. Sanayi Sitesi'ndeki caddeki yaklaşık 6 ay önce İZSU'nun başlattığı çalışma bir türlü bitirilemeyince, araçların giremediği bölgede özellikle tamirci esnafı perişan oldu

Giriş Tarihi: 16.11.2015
Sanayi sitesi yolu eziyet ve çile dolu
İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZSU'nun, Bornova 2. Sanayi Sitesi içinden geçen caddede başlattığı kanalizasyon ve içme suyu şebekesi yenileme çalışmasının bir türlü bitirilememesi esnafı çıldırttı. Çalışma kapsamında Sanayi Caddesi araç trafiğine kapatıldı. Bornova'dan Çınarlı yönüne tek yön olarak işleyen ve halk arasında ağaçlı yol olarak bilinen cadde de ortadan ikiye ayrılarak geliş gidiş şeklinde yeniden düzenlendi. Ata Sağlık'tan başlayıp 2. Sanayi Sitesi içindeki bankaların önünden geçen ve Forum Bornova'ya kadar ulaşımı sağlayan Sanayi Caddesi'ndeki çalışmalar yaklaşık 6 aylık süreçte bir türlü bitirilemedi. Kazı çalışmaları nedeniyle yolun araç trafiğine kapatılması, bölgedeki özellikle tamir atölyesi bulunan sanayi esnafını adeta perişan etti. Araçların ulaşımı mümkün olmayınca tamirci esnafının da işleri büyük ölçüde sekteye uğradı. Yolun kapalı olmasına bir de yürütülen çalışmaların ağır gitmesi eklenince esnafın mağduriyeti daha da arttı. Cadde üzerindeki esnaftan bazıları dükkan kirasını ödeyemediği için işyerini kapatmak zorunda kalırken bazı işverenler de çalışanlarının maaşlarını ödemekte güçlük çekmeye başladı. Altyapı çalışmalarının bir türlü bitirilememesi esnafı isyan ettirdi.

MAAŞLAR ÖDENEMEDİ

Yaşadıkları mağduriyeti anlatmak ve çözüm bulmak için aramadıkları yer, çalmadıkları kapı bırakmadıklarını belirten işyeri sahipleri, karşılarında muhatap bulamayınca duruma tepki gösterdi. Son olarak kazılan çukurların kapatılıp üstüne beton döküldüğünü fakat asfaltlama çalışması yapılmadığı için rögar kapaklarının yol seviyesinin üstünde kaldığını ifade eden işletme sahipleri yaşadıkları mağduriyetin biran önce giderilmesini istedi. Sanayi Caddesi'nde işyeri bulunan Hayrullah Telli de yol çalışmaları nedeniyle işlerinin büyük ölçüde gerilediğini, ciddi anlamda mağduriyet yaşadıklarını söyledi. Cadde kenarında çok sayıda esnaf bulunduğunu her işletmede ortalama 15-20 kişinin çalıştığını anlatan Telli, işverenlerin, personelin maaşlarını ödeyemez duruma geldiğini söyledi. Bazı işyerlerinin bu yüzden kapanma noktasına geldiğini ifade eden Telli, "Mağduriyetimizi anlatmak için gitmediğimizi yer kalmadı. Ne yaptıysak, nereye gittiysek karşımızda bizi dinleyip yardımcı olacak bir yetkili bulamadık. Telefonla bilgi almak istediğimizde de bizimle dalga geçer gibi hep karşımızda stajyerleri bulduk. Sadece cadde üzerindeki bir bacayı yapmak için 2 hafta uğraştılar. Hangi çağda yaşıyoruz anlamış değiliz. Toplasan yaklaşık 600 metrelik bir yol, bilemedin 700 metre olsun. İnternet üzerinde araştırma yaptık. Almanya'da adamlar bu tür altyapı çalışmalarını en fazla bir hafta on gün içinde tamamlayıp yolu tekrar trafiğe açarken bizim burada işler kelimenin tam anlamıyla kağnı hızıyla gidiyor. 6 ayda 600 metre yol bir türlü tamamlanamadı "diye konuştu.

VATANDAŞ GELEMİYOR

Telli, son olarak yaklaşık 2 hafta önce kazılan kanal çukurlarının kapatıldığını, üzerine de beton döküldüğünü belirterek, şöyle devam etti: "Rögar kapakları yol kodunun en az 15-20 santim üzerinde kaldı. Dolayısı ile vatandaş aracı zarar gördüğü için buradaki tamircilere gelmiyor. Uzun yıllardan bu yana müşterimiz olan araç sahipleri dahi araçlarını yol bozuk olduğu için başka yere tamire götürüyor. Önümüz kış. Bütün yaz boyunca bu yolun tozu toprağını çektik. Eğer yol bir an önce asfaltlanmaz, trafiğe açılmazsa işler tamamen içinden çıkılmaz bir hal alacak. Yağmurlar nedeniyle çukurlar suyla dolacak, cadde çamur deryasına dönüşecek. Yetkililerden bir an önce mağduriyetimizin giderilmesini, caddemizin tekrar asfaltlanıp trafiğe açılmasını istiyoruz. Artık dayanacak gücümüz kalmadı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayi sitesi yolu eziyet ve çile dolu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN