Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gediz Havzası'ndaki suyun kalitesi artıyor

Giriş Tarihi: 18.11.2015
Gediz Havzası'ndaki suyun kalitesi artıyor

Orman ve Su İşleri Bakan Eroğlu, Gediz Havzası Koruma Eylem Planı çerçevesinde yapılan çalışmalarla Gediz Nehri'nin su kalitesinde önemli iyileşmeler meydana geldiğini bildirdi

Gediz Nehri'ndeki kirliliği önlemek maksadıyla Mayıs 2008'de hayata geçirilen ve Aralık 2013'te güncellemesi yapılan Gediz Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında çalışmalar sürüyor. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, çalışmalar neticesinde Gediz'in su kalitesinde önemli ölçüde iyileşme sağlandığını kaydetti. Eylem planının koordinasyonunu Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın üstlendiğini ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu "Eylem planı ile su kaynaklarının korunması ve geliştirilmesi açısından gerçekleştirilmesi gereken çalışmalar eylem başlıkları altında belirlendi ve iş takvimine bağlandı. Bu işlerin takibi için ise bütün kurum, kuruluş, belediye, STK, üniversite ile ticaret ve sanayi odalarının temsilcilerinden müteşekkil Gediz Havza Yönetim Heyeti 2013 yılında kuruldu ve bu heyet düzenli olarak bir araya gelerek çalışmalarını yürütüyor" ifadelerini kullandı.

TİTİZLİKLE ÇALIŞILIYOR

Prof. Dr. Eroğlu, eEylem planının 7 ana başlıktan oluştuğunu belirterek "Bu başlıkları Evsel Atıksuların Kontrolü, Endüstriyel Atıksuların Kontrolü, Katı ve Tehlikeli Atık Kontrolü, Dere Yatağının Temizlenmesi ve Islahı, Ağaçlandırma Erozyon Kontrolü, Zirai Kaynaklı Kirliliğin Kontrolü ve Nehir Su Kalitesinin İzlenmesi oluşturuyor" diye konuştu. Gediz Havzasının kendileri açısından büyük önem arz ettiğini, çalışmaları titizlikle yürüttüklerini vurgulayan Eroğlu "Gerek 2007-2011 arasındaki Çevre ve Orman Bakanlığı, gerekse 2011 yılından bu yana halen devam etmekte olan Orman ve Su İşleri Bakanlığı döneminde bu titizliği gösterdik. 2007-2011 arasında evsel atıksu arıtma tesislerini inşa etmeleri ve katı atıklarını düzenli bir şekilde bertarafını sağlamaları için belediyelere 12 milyon liralık hibe verdik. Proje ölçeğinde destek sağladık" dedi. Nehirdeki su kalitesinde 2007 yılına göre iyileşmeler olduğunun altını çizen Eroğlu "Çözünmüş oksijen konsantrasyonu artarken kirlilik parametrelerinde ise azalmalar meydana geldi"diye konuştu. Gediz Havzası'nda 13 organize sanayi bölgesi bulunduğunu belirten Bakan Eroğlu "Bu OSB'lerin 11'in de Atıksu Arıtma Tesisi (AAT) bulunuyor. 2'si proje safhasında. Ayrıca Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yürütülen yer üstü ve yer altı sularının tehlikeli maddelerden korunması için detay proje çalışması sürüyor" şeklinde konuştu. Gediz Havzası sınırları içerisinde yer alan muhtelif büyüklükteki akarsu ve derelerden kaynaklanan taşkın zararlarını da önlemeye yönelik çalışma yaptıklarını belirten Prof. Dr. Eroğlu "Bu çerçevede DSİ Genel Müdürlüğü'nce 295 adet taşkın koruma projesi geliştirildi. Projelerden 190 adedinin inşaatı tamamlanarak işletmeye alındı. Yapılan bu tesislerle 1 il merkezi, 28 ilçe, 8 belde, 123 köy ve yaklaşık 1 milyon dekar tarım arazisi taşkın zararlarından korundu. Ayrıca, planlaması tamamlanmış diğer taşkın koruma projelerinin uygulanması ile 15 adet ilçe, 40 adet belde ve 120 adet köyde taşkın zararlarından korunacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gediz Havzası'ndaki suyun kalitesi artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN