Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ulaşımda devrim 'Aziz'liğe uğradı

Giriş Tarihi: 20.11.2015
Ulaşımda devrim 'Aziz'liğe uğradı

ESHOT tarafından çıkılan ve ulaşımda devrim olarak duyurulan elektrikli otobüs ihalesinin iptal edilmesi meclise taşındı. AK Partili Bilal Doğan, "Büyükşehir'in bu hatası 6 aya mal oldu" dedi

ESHOT Genel Müdürlüğü tarafından çıkılan elektrikli otobüs ihalesinin iptal edilmesi Büyükşehir Belediye Meclisi'nde tartışma konusu oldu. Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan elektrikli otobüs ihalesi ile ilgili daha önce çeşitli kez uyarılarda bulunduklarını hatırlatarak bu konularda İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri'nin örnek alınması gerektiğini söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından toplu ulaşımda devrim olarak duyurulan elektrikli otobüs projesinin diğer projelerde olduğu gibi azizliğe uğradığını belirten Doğan; "Hollanda ve Çin rekabetine sahne olan, yerli üretimin devre dışı bırakıldığı bu ihalenin iptal edilmesi gerektiğini 3 ay önce dile getirmiştik. ESHOT'un şartnamesi gereği yerli üretici saf dışı bırakıldı. Bunun yerli, üretime darbe olduğunu dile getirmiştim. İptal edilmesi gerektiğini aylar öncesinde söylemiştim. Bu hata 6 aya mal oldu. Koskoca kurum ihale yapmayı bilmiyor mu? "diye sordu.

YERLİ ÜRETİM SAF DIŞI
İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı olağan meclis toplantılarının beşinci oturumu Başkanvekili Sırrı Aydoğan idaresinde gerçekleşti. Başkan Aziz Kocaoğlu'nun mazereti nedeniyle katılmadığı oturuma ESHOT Genel Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz aylarda çıkılan ve 2 Kasım'da da KİK tarafından iptal edilen elektrikli otobüs ihalesi damga vurdu. Oturumun dilek ve temenniler bölümünde söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan, elektrikli otobüs ihalesini gündeme getirdi. 3 ay önceden bu sıkıntıyı dile getirdiğini söyleyen Doğan, "Büyükşehir tarafından kent içi toplu ulaşımda devrim olarak duyurulan elektrikli otobüs projesi ne yazık ki Büyükşehir Belediyesi'nin diğer projeleri gibi azizliğe uğradı. Söz konusu ihalenin 2 Kasım'da iptal edildiğini öğrendik. Hollanda ve Çin rekabetine sahne olan, yerli üretimin devre dışı bırakıldığı bu ihalenin iptal edilmesi gerektiğini 3 ay önce dile getirmiştik. ESHOT'un şartnamesi gereği yerli üretici saf dışı bırakıldı. Bunun yerli üretime darbe olduğunu dile getirmiştim" dedi.

"KOCAOĞLU EL ATMALI"
İhalenin iptal edilmesi gerektiğini aylar öncesinde söylediğini dile getiren Doğan, şöyle konuştu; "16 yıl öncesine dönülüyor. Kartlar günlerce çalışmıyor. Vatandaşlar yollarda kalıyor. Kamu zararı ise milyonlarca lira ile ifade ediliyor. Personel ihalesine çıkılıyor. Onda da kriz yaşanıyor. 3 bin kardeşimiz sokaklara çıkıyor. Son manzara ortada... Vatandaştan gelen tüm şikayetlere rağmen aktarmalı sistemden vazgeçilmedi. İzmirli vatandaşlar toplu ulaşımda sıkıntı yaşamak zorunda mı? ESHOT'ta yönetim sıkıntısı var. Başkan Aziz Kocaoğlu, ESHOT'ta yaşanan sıkıntılara derhal müdahale etmesi ve kuruma çeki düzen vermesi gerekir. ESHOT gibi bir kuruma acemi yönetim şekli yakışmıyor. Büyükşehir'in bu konuda İstanbul ve Ankara'yı örnek alması gerekir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ulaşımda devrim 'Aziz'liğe uğradı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN