Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kural da yok denetim de

Giriş Tarihi: 24.11.2015
Kural da yok denetim de

İzmir'in geleneksel bitpazarı Tepecik'ten kaldırıldıktan sonra satıcıların tezgah açmaya başladığı Yeşildere Caddesi yakınındaki boş arazinin etrafında her pazar karmaşa yaşanıyor

Konak Belediyesi'nin, güvenlik gerekçesiyle Tepecik'te bitpazarı kurulmasını yasaklamasının ardından, ikinci el eşyanın alınıp satıldığı bu geleneksel pazara yeni bir alan açılamaması, kaosu da beraberinde getirdi. Bitpazarı Tepecik'ten sonra Gıda Çarşısı yanındaki boş arazide kurulmaya başlandı. Ancak esnafın şikayetleri ve temizlikle ilgili sorunlar baş gösterince Konak Belediyesi burada da bitpazarı kurulmasını yasakladı. Bitpazarının son adresi Yeşildere Caddesi'nin kenarında bulunan boş arazi oldu. Bitpazarı satıcıları her cumartesi akşamı tezgahlarını boş araziye kurmaya başlıyor. Pazar sabahı gün aydınlanırken satışların başladığı pazarda İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin de Konak Belediyesi'nin denetim yapmaması dikkat çekiyor.

OTORİTE BOŞLUĞU

Otorite boşluğundan yararlanan fırsatçılar, derme çatma kurdukları tezgahlarda yiyecek satışı yapıyor. Çağ Kebabı ve kokoreç gibi hijyen bakımından büyük hassasiyetle hazırlanması gereken yiyeceklerin gelişigüzel tezgahlarda rahatça satışa sunulması, hammadelerinin nereden temin edildiğine ilişkin belirsizlik, "Türkiye'nin üçüncü büyük kenti ve batıya açılan kapısında bunları denetleyecek bir otorite yok mu?" dedirtiyor.

KAÇAK OTOPARKLAR

Pazar günleri on binlerce İzmirli'nin ziyaret ettiği bitpazarında, vatandaşlar araçlarını park edecek yer bulamaması da fırsatçılara yarıyor. Kimliği belirsiz kişiler, kendilerince kaçak otopark alanları oluştururken, vatandaşlardan haksız kazanç elde ediyor. Kaçak otoparklara para kaptırmak istemeyen vatandaşlar araçlarını Yeşildere Caddesi kenarına par edince bu kez başka bir sorun ortaya çıkıyor. Zira kentin en işlek caddelerinden biri olan Yeşildere'de trafik sıkışıklığı ve kaos yaşanıyor. Bazen iş iki şerit halinde cadde kenarına araç park etmeye vardırılınca, hem karmaşanın hem de tehlikenin boyutları büyüyor. Özellikle pazar günleri öğle saatlerinde bölgede keşmekeş yaşanıyor. Bitpazarındaki düzensizlikten Yenişehir Kavşağı da nasibini alıyor. İkinci el eşya satıcıları, İzmir İtfaiyesi'nin karşısındaki Yenişehir Kavşağı'ndaki alt geçitte kaldırımları tezgahlarla dolduruyor. Vatandaşlar ise araçların geçtiği asfaltın üzerinde tezgahları geziyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kural da yok denetim de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN