Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bütünlemede de sınıfı geçemedi!

"Büyükşehir sınıfta kaldı" yorumuna sebep olan Kıyı Tasarım Projesi'ndeki mobilyalar kısa sürede kullanılamaz hale gelince söküldü ama 9 ay geçmesine rağmen yenileri konulmadı

Giriş Tarihi: 25.11.2015
Bütünlemede de sınıfı geçemedi!
İzmirlilere iddialı ifadelerle tanıtımı yapılan İzmirdeniz Kıyı Tasarım Projesi kapsamında Konak Pier ile Cumhuriyet Meydanı arasında kalan 700 metrelik bölümde oluşturulan 4 küçük meydanın ahşap kent mobilyaları kısa sürede kullanılamaz hale gelince söküldü ama geçen 9 ayda yerine yenisi konulamadı. Egeli Sabah'ın 17 Ocak 2015'te "Büyükşehir'in iddialı projesi" sınıfta kaldı başlıklı haberinin ardından kullanılamaz hale gelen mobilyalar kaldırılmış, bu gelişme de "Sınıfta kaldık itirafı" başlığı ile 6 Şubat 2015'de okuyuculara duyurulmuştu. Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 milyon 138 bin liraya ihale edilen Kıyı Tasarım Projesi çerçevesinde İzmir'in merkezindeki 700 metrelik alana yerleştirilen ancak kış şartları dikkkate alınmadığı için çok kısa sürede kullanılamaz hale gelen kent mobilyaları yerinden sökülünce, yerlerine yenisinin konularak, bu defonun giderileceği düşünülmüştü. Ancak geçen 9 aylık sürede, ihtiyaç olduğu düşünülerek konulan, işlevini yitirince de kaldırılan kent mobilyalarının yerlerinin boş kalması, "Büyükşehir bütünlemeyi de geçemedi" dedirtti.

BETONA OTURULUYOR

Büyükşehir Belediyesi, 100'e yakın mimar ve tasarımcının çalıştığı Kıyı Tasarım Projesi'nin 90 günde tamamlanan ilk bölümünde yaşanan hayal kırıklığını düzeltmek adına hiçbir girişimde bulunmadı. Hilal şeklinde tasarlanan beton blokların üzerine yerleştirilen kent mobilyalarının yerine 9 ayda yenisi gelmeyince soluklanmak, dinlemek ve deniz havası almak isteyen İzmirliler, betona oturmak zorunda kaldı. Yaptığı hatanın farkında olmasına rağmen, düzeltmeye gitmek yerine, kullanılamaz hale gelen mobilyaları sökmekle yetinen Büyükşehir Belediyesi'nin, beton blokların üzerine yeni kent mobilyalarını ne zaman yerleştireceği belirsiz. Egeli Sabah'ın muhabirinin söz konusu kent mobilyalarının söküldüğü alanlarda fotoğraf çektiği sırada, bölgede denetim yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Fen İşleri Daire Başkanlığı'ndan 10 kişilik grup "bunu neden haber yapıyorsunuz" diye tepki göstermişti. 100'e yakın mimar ve tasarımcının çalıştığı Kıyı Tasarım Projesi'nin 90 günde tamamlanan ilk bölümü olan Cumhuriyet Meydanı ile Konak Pier arasında kalan 700 metrelik bölüm daha önce de tartışmalara konu olmuştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Pasaport ile özdeşleşen kıyıdaki özel zeminin de kalitesiz yapıldığı gerekçesi ile yüklenici firmaya proje bedeli göz önünde bulundurulduğunda cüzi bir miktar olan 50 bin lira para cezası kesmişti. Öte yandan yine Kıyı Tasarım Projesi kapsamında Alsancak Birinci Kordon'a yapılan yeraltı çöp konteynerleri de kısa sürede kullanım dışı kalmış ve yerlerine yeni portatif konteynerler yerleştirilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bütünlemede de sınıfı geçemedi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN