Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bebek kataraktını göz ardı etmeyin

Giriş Tarihi: 29.11.2015
Bebek kataraktını göz ardı etmeyin
Prof. Dr. Süheyla Köse, geç farkına varıldığında katarakt tedavisinin mümkün olmadığını ve bu hastalığın çocuklarda kalıcı hasarlar bırakabildiğini belirterek, ebeveynleri uyardı. Yaşlı hastalığı olarak bilinen katarakta bebeklerde de rastlanabiliyor. Geç farkına varıldığında katarakt tedavisi mümkün olmuyor ve bu hastalık çocuklarda kalıcı hasarlar bırakabiliyor. Çocukluk dönemi kataraktlarıyla ilgili Egeli Sabah'a bilgi veren Prof. Dr. Süheyla Köse, çocukluk kataraktlarının erken teşhis ve tedavi ile önlenebileceğine vurgu yaptı. Prof. Köse, "En büyük belirti bebeğin annesini takip etmemesi. Ayrıca anneler bebeklerinin gözünün ortasında kedigözü gibi bir parlaklık görüyorlarsa çocuklarını mutlaka doktora götürmeliler. Bebeklerin göz muayenesinin ilk 6 ay içinde yapılması gerekiyor. Özellikle tek taraflı doğumsal kataraktlarda ilk 4-5 aydan sonra cerrahi yapılsa dahi görme çok zayıf kalıyor. Bir göz gelişiyor, diğer göz köreliyor. Bir daha da algısı artmıyor. 6 aylık bu sınır kesinlikle geçirilmemeli" dedi.

DİKKAT EDİLMELİ
Prof. Dr. Süheyla Köse, çocukluk kataraktlarının tedavisinin mümkün olduğunu ancak ailelerin zamanında bunu fark etmesinin önem taşıdığını dile getirdi. Bebeklik çağı kataraktlarında en büyük belirtinin bebeğin annesini takip etmemesi olduğunu söyleyen Prof. Köse, "Bebeklerde takip hareketleri hemen başlamaz. Yavaş yavaş bir iki ay içinde başlar. İzlem bir iki ay içerisinde olmuyorsa bu katarakta belirti olabilir. Anneler bebeklerinin gözünü baktığında, gözün ortasında kedi gözü gibi bir parlaklık görüyorsa çocuklarını mutlaka göz doktoruna göstermek zorunda. Annede ya da babada doğumsal katarakt varsa, yüzde 30-35 kalıtsal geçiş gösterebiliyor. Yeni doğan bebeklerin ilk bir iki ay içerisinde göz kontrolünün yapılması gerekiyor" diye konuştu.

ÖZEL EGZERSİZLER
Katarakt ameliyatlarının çocuklarda erişkinlere oranla çok daha zor olduğunun altını çizen Prof. Dr. Köse, "Nedeni de gözün çok küçük olması ve göz bebeğinin genişlememesi. Çocukların anestezi almaları da riskli oluyor. Görmeyi artırıcı, gözlük, kontak lens gibi tamamlayıcı yöntemler kullanılıyor. Çocuk büyüdükten sonra 2-2.5 yaştan sonra göz içi merceği takabiliyoruz. Görmenin artması için kapama tedavileri çok önemli. Özel egzersizler verebiliyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bebek kataraktını göz ardı etmeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN