Sezaryen planlamasında erken döneme dikkat!

Giriş Tarihi: 29.11.2015
Sezaryen planlamasında erken döneme dikkat!

Son dönemdeki araştırmalar hamilelikte 37 ve 38'inci haftaların bebek gelişimi için erken bir dönem olduğunu ortaya koyuyor

Özel Sada Hastanesi'nden Kadın Doğum Uzmanı Opr. Dr. Cenk Mustafa Güven, planlı doğumların, hem ülkemizde hem de yurtdışında arttığını söyledi. İlk doğumunu sezaryen olarak gerçekleştiren ya da başka bir sebepten dolayı sezaryen kararı alınan anne adaylarının gün planlaması yapılarak doğuma alındığını belirten Opr. Dr. Güven, " Doğum için gün planlamasında kullanılan ölçüt tıbbi literatürde 37'inci ve 40'ıncı haftaları ifade eden, 'günü gelmiş' anlamında kullanılan 'Term' dönemidir. Özellikle son 5 yıl içerisinde yurtdışında yapılan önemli bilimsel araştırmalar, Term döneminin 37'inci ve 38'inci haftalar arası olan kısmının bebek gelişimi için erken bir dönem olduğunu ve bu dönemde planlı doğuma alınan gebelerin bebeklerinde kısa ve uzun vadede çok ciddi sorunların görüldüğünü ortaya koymuştur. Bu bilgilerin sonucunda Term dönemin 37'inci ve 38'inci haftasının sonuna kadar olan kısım 'günü erken gelmiş' dönem, 39'uncu ve 40'ıncı haftaları içeren kısım ise 'günü gelmiş' dönem olarak adlandırılmaktadır" dedi.

HASTALIK RİSKİ VAR
Opr. Güven, "Günü erken gelmiş" dönemde doğurtulan bebeklerde "gerçek günü gelmiş" bebeklere göre tip 1 diyabet, astım, alerjik hastalıklar, yenidoğan sarılığı, hiperaktivite ve davranış bozuklukları ve hatta otizm gibi problemlerin sıklıkla görülebildiğini belirtti. Opr. Dr. Cenk Mustafa Güven, "Riskleri sebebiyle artık çok önemli tıbbi bir gerekçe olmadığı takdirde planlı sezaryenlerin 39'uncu haftanın sonundan önce yapılması önerilmemektedir. Bu dönemin öncesinde yalnızca anne veya bebeğe ait tıbbi bir sebep varsa ya da durdurulamaz olarak başladıysa doğum gerçekleştirilmektedir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sezaryen planlamasında erken döneme dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN