Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zeki HOZER: İzmir'de Organ Bağışı

Giriş Tarihi: 29.11.2015
Billindiği gibi, 1-9 Kasım tarihleri arasında, ülkemizde Doku ve Organ Nakli ile Organ Bağışı konusunda algı farklılığı yaratmak ve bilinci arttırmak amacı ile değişik aktiviteler düzenlenmektedir.
Sağlık Bakanlığı verilerine göre, organ bekleme listesinde 33 bin 133 hasta kayıtlıdır. Ülke çapında, organ yetmezliğini bulunan hastalar, 22 bin 167 böbrek, 2 bin 211 karaciğer, 626 kalp, 265 pankreas, 52 akciğer, 4.842 kornea ve 4 kalp kapakçığı için bekleyişlerini sürdürüyor. Maalesef, organ bekleyen hastalar bu kadar çokken, organ bağışı yetersiz.
Bu yıl şimdiye kadar yapılan 3 bin 275 nakilde, organların 2 bin 890'ı canlıdan, 385'i ise kadavradan alındı. Rakamlar, organ vericilerinin yüzde 77'sinin canlıdan olduğunu gösteriyor.
Oysa Avrupa ülkelerinde organ nakillerinin yüzde 80'i kadavradan, yüzde 20'si canlıdan...
Halen, ülkemizde, ruhsatlandırılmış tam donanımlı 111 nakil merkezimiz mevcuttur. Şu ana kadar dünyada 500 bine yakın böbrek,70 binin üzerinde karaciğer ve 50 binin üzerinde de kalp transplantasyonu yapılmıştır.
Ancak, binlerce hastanın organ bekleme listelerinde kendilerine sıra gelmeden vefat ettikleri de bir gerçek.
Türkiye'de geçen yıl 2 bin 779 vatandaşımızı bu imkanı sağlayamadığımız için kaybettik.
2015 yılının ilk 10 ayında, maalesef bu sayı 5 binleri aşmıştır. Sorun tıbbi altyapı, yetişmiş insan gücü ve nakil merkezi sayısı değil, insanlarımızdaki bilinç ve empati eksikliği olarak karşımız çıkmakta.
Ayrıca, ilgili mevzuat ve yasa açısından da bazı sıkıntılar söz konusu
. Mevcut düzenlemelere göre, kişi ölmeden organ bağışına izin vermesine rağmen, vasiyet sistemi gereği birinci derece yakınlarının itirazı ,o kişiden organ alınmasını engelliyor.

İZMİR'DE DURUM
İzmir'de, bu yıl içinde 117 beyin ölümünün sadece 50'si için organ bağış kararı alındı.
Yine İzmir'de 254 kişi ya karaciğerinin bir parçasını ya da böbreğinin birisini Canlı olarak bir yakınına bağışladı. Ülkemiz genelinde, bu yıl içinde gerçekleşen bin 685 beyin ölümünün 385'inin ailesi organların bağışı için onay verdi. Bu sayıların 2 ila 3 bin seviyelerinde olması gerekli.
Yaşarken organ bağışı yapan İzmirlilerin sayısı da şu ana kadar 21 bin 211 olarak kayıtlara geçti. Bu sayı İzmir'i kentler arasında liderliğe oturtmakta. Sağlık Bakanlığı Organ ve Doku Nakli Daire Başkanlığı verilerinde belirtilen ve organ bağışı bekleyen 33 bin 133 hastanın 4 bin 451'i İzmirli hemşehrimiz.
Bu hafta dolayısıyla toplumsal duyarlılığımızın artması ve sadece tıbbi değil aynı zamanda sosyolojik, etik, felsefi ve insani bir konu olan organ bağışında, İzmir'imizin liderliğini koruması dileğimi iletiyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeki HOZER: İzmir'de Organ Bağışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN