Atık su bedelinde İzmir birinci sırada

Yüklü su faturaları nedeniyle gündemden düşmeyen İZSU'nun, 4 büyük şehir içinde faturaya en yüksek atık su kullanım bedelini yansıtan kurum olduğu ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 30.11.2015
Atık su bedelinde İzmir birinci sırada
Su kullanım bedelinin neredeyse iki katı kadar atık su kullanım bedeli ödeyen İzmirliler, geç okunan sayaçlar yüzünden katlanan faturalar nedeniyle isyan etme noktasına geldi. İstanbul'da İSKİ vatandaşlardan atık su kullanım bedeli almazken, Ankara'da ise ASKİ su kullanım bedelinin yarısı kadar atık su kullanım bedeli alıyor. Bursa'da ise BUSKİ faturanın 10'da biri oranında bir atık su kullanım bedeli alıyor. Öte yandan Mersin'de MESKİ su faturasının 4'te biri oranında atık su kullanım bedeli alıyor. İzmirliler geç okunduğu için katlamalı tarifeye sokulan ve yüksek atık su bedelleri nedeniyle iyice kabaran faturalar yüzünden isyan bayrağını çekti. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan'ın eleştirilerine cevap veren Başkan Aziz Kocaoğlu, "İçme ve kullanma suyu için toplam 310 milyon liralık yatırım var. Biz atık suyu taşımak, arıtmak için, kullanım suyundan daha fazla para harcıyoruz. 'Atık su bedeli yüksek' lafının tercümesi bu. Örnek bir iş yapıyoruz. Helal olsun bu belediyeye, helal olsun bu İZSU'ya. 55 arıtma çalıştırıyor, 9 tane daha yapmaya çalışıyor, memleketi pisliğe götürmüyor, demesi, tebrik etmesi lazım. Bir kere teşekkür edeceksiniz" diye yorumlamıştı.

HİZMET YOK BEDEL VAR
İzmir'in bazı ilçelerinde hizmet verilmediği halde atık su kullanım bedeli tahsil edilmesi ise şaşkınlık yaratıyor. İzmir'de su sayaçlarını geç okuması yüzünden gelen kabarık faturalar nedeniyle gündemden düşmeyen İZSU, faturalara su kullanım bedelinden daha yüksek atık su kullanım bedeli de dahil edilince son aylardaki faturalar iyice şişmeye başladı. Örneğin 12 metreküp su tüketen bir abone 16.20 liralık toplam su tüketiminin yanında 24.96 lira atık su kullanım bedeli ve diğer giderle birlikte toplam 56 lira fatura ödüyor. Su tüketim bedeli 20 metreküpün üzerine çıkınca ise su faturası 3 haneli rakamlara ulaşılıyor. İstanbul'da İSKİ ise vatandaşlardan atık su kullanım bedeli almıyor. Örneğin, İstanbul'da 8 metreküp su kullanan bir vatandaş 32.32 lira su kullanım bedeli alınıyor. İSKİ 42 liralık faturaya 4.17 lira bakım bedeli yansıtıyor. Çevre temizlik vergisi, katma değer vergisi gibi sabit giderlerle İstanbullu vatandaş toplam 42 lira su faturası ödüyor. İstanbul'da 44 metreküp su kullanan bir vatandaş 157 lira su faturası ödüyor. Faturaya sadece 5.24 bakım ücreti yansıtılıyor. Ankara'da 13 metreküp su tüketen bir konut sahibi vatandaşın su faturasına 39.21 lira su bedeli yansıtılırken, 19.63 lira ise atık su kullanım bedeli yansıtılıyor. Konut sahibi vergiler ve sabit kalemlerle birlikte toplam 72.70 lira su faturası ödüyor. Ankara'da 54.76 lira su faturası gelen bir işyeri, 30.24 lira su bedeli, 15.15 lira atık su bedeli ödüyor. Bursa'da 56.50 liralık su faturasında 5.38 liralık atık su kullanım bedeli oluyor. Bakım bedeli olarak da 1.5 lira alınıyor. Su bedeli de 35.88 lira faturada yer alıyor. Mersin'de 23 liralık su faturasında 14.20 lira su bedeli olarak yansıtılırken, 6.4 lira da atık su bedeli olarak yer alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atık su bedelinde İzmir birinci sırada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN