Portekiz - İzmir dostluk köprüsü

Portekiz İzmir Fahri Konsolosluğu'na atanan Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, "İki ülke arasındaki işbirliğine katkıda bulunmak amacıyla bu görevi üstlendim" dedi

Giriş Tarihi: 5.12.2015
Portekiz - İzmir dostluk köprüsü
İzmir ile Portekiz dostluk köprüsü kurdu. Yaşar Üniversitesi Mütevelli heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, Portekiz İzmir Fahri Konsolosluk görevine getirildi. Ahmet Yiğitbaşı'nın Portekiz Fahri Konsolosluk görevine başlaması nedeniyle Swiss Otel'de iş ve siyaset dünyasını bir araya getiren resepsiyon düzenlendi. Ev sahipliğini Büyükelçi Jorge Cabral, eşi Rita Cabral, Fahri Konsolos Ahmet Yiğitbaşı ve eşi Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili İdil Yiğitbaşı'nın yaptığı resepsiyona, Vali Yardımcısı Raşit Zengin, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir'deki üniversitelerin rektörleri, başkonsolos ve konsoloslar, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yaşar, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Feyhan Yaşar ve çok sayıda seçkin davetli katıldı. Müzik dinletisiyle başlayan resepsiyonda, Portekiz halk müziği Fado'nun örnekleri de seslendirildi. Portekiz ile ilgili tanıtım filminin izlenmesinin ardından Portekiz mutfağından lezzetler de sunuldu.

YENİ BİR SAYFA AÇILIYOR
Gecede konuşan Büyükelçi Jorge Cabral, Ahmet Yiğitbaşı'nın, Türkiye ve Portekiz'in ortak ilgilerini daima göz önünde bulundurarak, görevini en iyi şekilde yürüteceğine emin olduğunu belirterek, "Bu gece, Portekiz ve Türkiye arasında karşılıklı ilişkilerimizi geliştirmek yolunda yeni bir sayfa açacak. İzmir Fahri Konsolosumuzun atanması, iki ülke arasında son yıllarda, politik ve kurumsal açıdan giderek önem kazanan diplomatik ilişkilere verilen değerin bir kanıtıdır" dedi. Ahmet Yiğitbaşı ise İzmir'de ve Ege Bölgesi'nde yaşayan Portekiz vatandaşları ile ilgilenmek, Portekiz'in bölgemizde tanıtılmasına ve iki ülke arasındaki işbirliklerine katkıda bulunmak amacıyla, Portekiz İzmir Fahri Konsolosluğu görevini üstlendiğini ifade etti. Portekiz'den ülkemizi ziyaret eden turist sayısının 2014'te 52 bin kişi olduğunu hatırlatan Yiğitbaşı, "2012 yılından bu yana haftanın her günü Lizbon'a seferi bulunan THY, bu yıl itibariyle sefer sayısını artırarak Lizbon'a günde 2 sefer gerçekleştiriyor. Ayrıca THY, Porto'ya da haftanın 4 günü sefer başlatacaktır . Bütün bu rakamlar ve bilgiler bize gösteriyor ki Türkiye ve Portekiz'in, karşılıklı ticareti ve ilişkileri geliştirme fırsatları oldukça yüksek. İşbirliklerinin geliştirilmesi, ekonomik ve kültürel olarak yeni kapılar açacaktır. Her iki ülke insanının sahip olduğu Akdeniz sıcaklığı, ilişkileri geliştirmede en büyük avantajdır" diye konuştu.

HEYETTEN İKİ ÖNEMLİ ZİYARET
Portekiz'in Türkiye Büyükelçisi Jorge Cabral ve beraberindeki heyet, Portekiz İzmir Fahri Konsolosluğu görevine seçilen Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı ile birlikte İzmir'de resmi bir ziyaret programı gerçekleştirdi. İlk gün, Portekiz İzmir Fahri Konsolosluğu'nu ziyaret eden Cabral, ESİAD Başkanı Mustafa Güçlü ile görüşüp EBSO Başkan Yardımcısı Erdoğan Çiçekçi ile bir toplantı gerçekleştirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Portekiz - İzmir dostluk köprüsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN