Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haksız kazanca geçit yok

Giriş Tarihi: 12.12.2015
Haksız kazanca geçit yok

Şifa Üniversitesi'nin "eğitim faaliyeti yapılan uygulama araştırma merkezi" gibi gösterip yalnızca semt polikliniği olarak işlettiği belirlenen 7 şubesi için kapatma kararı verildi

İzmir'de Şifa Üniversitesi'nin 7 hastane ve polikliniği hakkında "Eğitim verilen uygulama ve araştırma merkezi gibi gösterilip semt polikliniği olarak işletildiği" ve bu şekilde haksız kazanç elde edildiği gerekçesiyle kapatma kararı verildi. Karar, İzmir polisi ve İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından ilgililere tebliğ edildi. Hastaların mağdur olmamaları için 10 gün ek süre tanındı. 10 gün sonunda 7 hastane ve poliklinik mühürlenecek. Bu hastane ve polikliniklerden bazılarının 2014'e kadar ruhsatsız olarak işletildikleri de belirlendi.

USULSÜZLÜK TESPİTİ

Mali Suçlarla Mücadele polisi 24 Haziran 2015'te Türkiye Tabipler Vakfı'na (TÜTAV) ve Şifa Üniversitesi Bornova Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin de aralarında yer aldığı 4 adrese eş zamanlı operasyon düzenlemişti. Evrakı inceleyen polis ekipleri, Şifa Üniversitesi'nin Basmane, Gaziemir, Göztepe, Buca, Karşıyaka, Menderes ve Balçova'da bulunan hastane ve polikliniklerinde tıp eğitimi verilmemesine rağmen, Eğitim ve Araştırma Hastanesi gibi gösterilip, semt polikliniği olarak işletilerek, haksız kazanç elde edildiğini belirledi. Ayrıca hastane ve polikliniklerden bazılarının 2014'e kadar ruhsatsız olarak işletildikleri de tespit edildi. Yapılan bu usulsüzlük ile devletin 100 milyonlarca lira zarara uğratıldığı öğrenildi. Polis ekipleri yapılan bu usulsüzlüğü Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) bildirdi. YÖK de söz konusu hastaneler ve poliklinikler hakkında kapatma kararı verdi. Kapatma kararı İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından dün öğleden sonra hastane yetkililere tebliğ edildi.

MAĞDURİYET OLMAYACAK

Tedavileri devam eden, ameliyat olması gereken hastaların mağdur olmamaları için ekipler hastane yetkililerine 10 günlük ek süre tanındı. 10 günlük süre sonunda 7 hastane ve polikliniğin kapısına mühür vurulacağı bildirildi. Şifa Üniversitesi hastanelerinden elde edilen gelirin Paralel Devlet Yapılanması Fetullahçı Terör Örgütü'ne (PYD/FETÖ ) aktarılıp aktarılmadığı iddiası Mali polis tarafından inceleniyor. Rektörlüğün açıklamasında, kararın yalnızca kendi birimlerine özgü olmadığı, YÖK tarafından alınan ve Danıştay'da iptal davasına konu olan karara dayandığı belirtildi. Bornova'daki merkeze bir kısıtlama getirilmediği de kaydedildi. Diğer yandan aynı şekilde Başkent Üniversitesi'nin Zübeyde Hanım Tıp Merkezi için de kapatma kararı verildiği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haksız kazanca geçit yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN