Devletin zararı 200 milyon lirayı buldu

Şifa Üniversitesi'nin kapatılmasına karar verilen hastane ve polikliniklerinden bazılarının üç yıl süreyle ruhsatsız işletildiği ve devletin milyonlarca lira zarara uğratıldığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 13.12.2015
Devletin zararı 200 milyon lirayı buldu
Paralel Yapı'ya yakınlığı ile bilinen Şifa Üniversitesi'nin 'de bulunan 7 hastane ve polikliniğe eğitim verilen uygulama ve araştırma merkezi gibi gösterip semt polikliniği olarak işlettikleri gerekçesiyle kapatılmasına karar verilmesinin ardından, konuya ilişkin detaylar da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Şifa Üniversitesi'nin 7 hastanesinde yapılan usulsüzlük nedeniyle devletin yaklaşık 200 milyon lira zarara uğratıldığı tahmin edilirken, kesin miktarın Mali Suçlarla Mücadelesi Şubesi ekipleri tarafından yapılan incelemenin ardından netleşeceği öğrenildi. Öte yandan Şifa Hastanesi yetkililerinin, 2011 ile 2014 yılları arasında denetleme için gelen İzmir İl Sağlık Müdürlüğü görevlilerine, "Biz Üniversite hastanesi olduğumuz için YÖK'e bağlıyız. Diğer ilçelerde açtığımız hastaneler de ek hizmet binalarımız" şeklinde gerçeğe aykırı beyanda bulundukları bildirildi.
MALİ POLİS BELİRLEDİ
İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri 24 Haziran 2015'te Türkiye Tabipler Vakfı'na (TÜTAV) ve Şifa Üniversitesi Bornova Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin de aralarında yer aldığı 4 adrese eş zamanlı operasyon düzenlemişti. Evrakı inceleyen polis, Şifa Üniversitesi'nin Basmane, Gaziemir, Göztepe, Buca, Karşıyaka, Menderes ve Balçova'da bulunan hastane ve polikliniklerinde tıp eğitimi verilmemesine rağmen, birimlerin Eğitim ve Araştırma Hastanesi gibi gösterilip, semt polikliniği gibi işletildiğini, haksız kazanç elde edildiğini belirledi. Ayrıca hastane ve polikliniklerden bazılarının 2014'e kadar ruhsatsız olarak işletildikleri de tespit edildi. Polis ekipleri yapılan bu usulsüzlüğü Yükseköğretim Kurulu'na (YÖ) bildirdi. YÖK de bunun üzerine hastaneler ve poliklinikler hakkında kapatma kararı verdi.

FETÖ'YE Mİ AKTARILDI?

Kapatma kararı İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından önceki gün öğleden sonra hastane yetkililere tebliğ edildi. Tedavileri devam eden, ameliyat olması gereken hastaların mağdur olmamaları için hastane yetkililerine 10 günlük ek süre tanındı. 10 günlük süre sonunda 7 hastane ve polikliniğin kapısına mühür vurulacağı bildirildi. Hastanelere tebliğ tarihinden itibaren yeni hasta alınmayacağı belirtildi. Şifa Üniversitesi hastane ve polikliniklerden elde edilen gelirin Fetullahçı Terör Örgütü'ne aktarılıp aktarılmadığı mali polis tarafından incelemeye alındı.

3 YIL SAKLAMIŞLAR
Şifa Üniversitesi'nin 7 hastane ve polikliniğindeki yetkililerin, kurumları denetlemeye gelen İzmir İl Sağlık Müdürlüğü görevlilerine gerçeğe aykırı beyanda bulundukları öğrenildi. Hastane ve poliklinik yetkililerinin, denetlemeye gelenlere "Şifa Üniversitesi'ne bağlı ek hizmet binaları olarak çalışıyoruz. Bu nedenle YÖK'e bağlıyız. Bizi İl Sağlık Müdürlüğü denetleyemez. Bu sizin denetleme alanınızın dışında kalır. YÖK denetleyebilir" dedikleri belirtildi. Mali polis hastanelerin evraklarını incelemeye alırken, kamu zararının yaklaşık 200 milyon lira olabileceği tahmin ediliyor. Hesap incelemeleri tamamlandıktan sonra net rakamın ortaya çıkacağı bildirildi. Diğer yandan Şifa Üniversitesi yetkilileri, söz konusu birimlerde eğitim çalışması yürütüldüğünü, alınan karara ilişkin yasal haklarını kullanacaklarını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devletin zararı 200 milyon lirayı buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN