Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çöp tesisi yerine barınak hamlesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin katı atık bertaraf tesisi kurmayı planladığı Palamutarası'na Menderes Belediyesi de hayvan barınağı yapmak istiyor. Gözler Orman Bölge Müdürlüğü'nde

Giriş Tarihi: 15.12.2015
Çöp tesisi yerine barınak hamlesi
Menderes ilçesi sınırlarındaki Palamutarası mevkisinde kurulması planlanan katı atık bertaraf tesisi için İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, Orman Bölge Müdürlüğü'ne başvurmasına karşılık, Menderes Belediyesi'nin de aynı bölgede hayvan barınağı kurmak için ön izin istediği ortaya çıktı. Her iki başvuruyu da henüz karara bağlamayan Orman Bölge Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Daire Başkanlığı'ndan projeyi revize etmesini istedi. Büyükşehir Belediyesi kentin güneyine kurulması planlanan çöp tesisi için daha önce belirlenen ancak kamuoyu baskısı oluşunca vazgeçilen Torbalı Taşkesik ve Bornova Gökdere Köyü'nden sonra Menderes Palamutarası'nda karar kıldı. İzmir kamuoyu, bu konuyu, Egeli Sabah'ın 20 Aralık 2014 tarihinde yayımlanan "İşte sır gibi saklanan çöp alanı: Palamutarası" başlıklı haberiyle öğrendi. Egeli Sabah'ta haberin yayımlanmasının ardından AK Partili Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, kendilerine henüz bir bildirimde bulunulmadığına dikkat çekerek, "Sayın Kocaoğlu, sanırım bizimle temasa geçecektir" açıklamasını yaptı.

KÖYLÜLER TEPKİ GÖSTERDİ

Bölgede yaşayan vatandaşlar ise yöre halkının ana geçim kaynağının küçük ve büyük baş hayvancılık olduğuna vurgu yaparak, "Köy meramız küçük olduğundan bu alanı uzun uğraşlar sonucu mera olarak köy tüzel kişiliğine tahsis ettirdik. Eğer meramız elimizden giderse geçimimizi neyle sağlarız?"diyerek çöp tesisi kurulması planına tepki gösterdi. Vatandaşlar, alanın zemininin geçirgen olduğunu buraya çöp tesisi yapılması durumunda çöpten sızan pis suyun yer altı sularına karışarak bölgeyi yaşanmaz hale getireceğini söyledi. Hazırladıkları mera ıslah projesinin Tarım İl Müdürlüğü kanalıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na gönderildiğini belirten Mahallenin muhtarı da "Biz mera ıslah projemizin hayata geçirilmesini beklerken İzmir'in çöpü kapımıza dayandı. Köy meramıza çöp tesisi yaptırmayız. İnsanlar burada hayvanlarını otlatıyor" diye görüş belirtti.

BARINAK TAŞINACAK
Büyükşehir Belediyesi de yörede yaşayan insanların tepkisini çekmemek için sessiz sedasız resmi işlemleri başlattı. Katı Atık Daire Başkanlığı, geçen ay Orman Bölge Müdürlüğü'nden Menderes ilçesi Palamutarası Mahallesinde yer alan yaklaşık 500 hektarlık arazinin tahsisi için ön izin başvurusu yaptı. Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu'nun ise katı atık bertaraf tesisi yapılması planlana alanda hayvan barınağı kurmak için çalışma başlattığı ortaya çıktı. Menderes Belediyesi'nin bu adımı Büyükşehir Belediyesi'nin bölgede katı atık bertaraf tesisi yapılmasını engellemek için attığı ifade edildi. Buraya inşa edilecek hayvan barınağına, ilçe sınırları içinde bulunan ve fiziki koşulları hayvanseverler tarafından yeterli bulunmayan barınaktaki hayvanların taşınması planlanıyor. Orman Bölge Müdürlüğü, mülkiyeti kendilerinde olan arazi için iki ayrı kurumun tahsis istemesi üzerine, Büyükşehir Belediyesi'nden katı atık bertaraf tesisi kuracağı alanla ilgili projeyi revize etmesini istedi. Büyükşehir ve Menderes Belediyelerinin ön izin başvurusu henüz karara bağlanmadı. Orman Bölge Müdürlüğü'nün ilgili kurum ve kuruluşlardan her iki proje ile ilgili görüş soracağı öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çöp tesisi yerine barınak hamlesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN