Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Katma değeri yüksek üretim merkezi İzmir

Kemalpaşa'da 9 sanayi tesisinin açılışını yapan Bakan Fikri Işık, İzmir'e teşvik müjdesi verdi. Bakan Işık, İzmir'in yüksek teknolojiye dayalı üretimin merkezi haline getirileceğini söyledi

Giriş Tarihi: 17.12.2015
Katma değeri yüksek üretim merkezi İzmir
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi'nde 165 milyon lira değerindeki bin 500 kişiye istihdam sağlayacak 9 tesisi açılışını yaptı. Bakan Işık, seçici olmak kaydıyla, orta yüksek teknolojide İzmir'i teşvik kapsamına alacakları müjdesini verdi. İzmir'in Türkiye'nin en dinamik şehirlerinden birisi olduğunu söyleyen Işık, "Biz İzmir'i nitelikli üretimin merkezi haline getirmek istiyoruz. Onun için teşvik sisteminde İzmir'in çok faydalanacağı düzenlemeler yapacağız. İzmir'in nitelikli ürünlerde, katma değeri yüksek ürünlerde, orta ve yüksek teknolojik ürünlerde merkez haline gelmesini sağlayacak en önemli adımlardan biri. Biraz önce EBSO Başkanı ile görüştük. Artık yabancılar İzmir'de yatırım yapmaya başladılar. Neden? Çünkü 5. yüksek teknolojik ürünlerde İzmir'e 5. bölge teşviğini veren kararnameyi yürürlüğe koyduk" dedi. Bakan Işık, gazetecilerin yerli otomobil üretimine İzmir'den bir işadamının talip olup olmadığını sorması üzerine "İçinde bulunduğumuz fabrika (Volt Motor) yerli arabanın elektrik motorlarını üretecek kapasiteye sahip. Yerli arabanın elektrik motorlarının İzmir'de üretilmesinden bundan büyük mutluluk duyarız" dedi.

DEVRİM NİTELİĞİNDE KARAR

Devrim niteliğinde bir karar alarak kat sınırlamasını kaldırdıklarını, bodrumun bir kısmını emsalden çıkardıklarını anlatan Bakan Işık, "Sanayiciyi boş işlerle uğraştırmayacağız. Bu sayede ne oldu biliyor musunuz? Birçok fabrika kendi alanında büyüdü. Türkiye'de ilk 3 çeyrekte siyasi belirsizlikte bile yüzde 4 büyüme yakaladı. Küçük sanayi sitelerimizden yeşil sanayi sitelerine geçiş için üretim önündeki engellerin kaldırılması için üretim reform paketi hazırlıyoruz. Bu çağda sanayici kahraman. Gayrimenkul fiyatlarının bu kadar hızlı değer kazandığı dönemde insanlar kısıtlı sermayesini sanayiye yatırıyorsa insanlarımıza iş, aş sağlıyorsa bu ancak kahramanlıktır. Bu anlayışla yolumuza devam ediyoruz" diye konuştu. Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ) Başkanı Kamil Porsuk, "165 milyon liralık yatırım yapan 9 tesisin açılışı 2023 hedeflerine ulaşmak için iyi bir örnek" diye konuştu. Saya Grup Yönetim Kurulu üyesi Mesut Sancak'a Bakan Işık'a Volt Motor'un Avrupa'ya ihraç ettiği süper premium enerji seviyesindeki IE4 elektrik motoru hediye etti. Bakan Işık, sıraya girerek, Volt Motor'un işçileriyle birlikte tabldotta öğle yemeği yedi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİM

Kemalpaşa'daki açılışlar öncesinde Dokuz Eylül Üniversitesi'ndeki "Sürdürülebilir Üretim Sempozyumu"na katılan Bakan Işık, "Bundan sonra İzmir'e daha sık gelmeye gayret edeceğiz. Dünya yüzyılın sonunda 4 derece daha fazla ısınacak. 4 derecelik artışı 2 derecede tutabilme hedefi var. O zaman ekolojik denge biraz daha az bozulacak. Hedefimiz taşın altına elini en çok koyan ülkelerden biri olmak" dedi. Bakan Işık, Türkiye enerji yoğunluğunu azaltmak zorunda olduğunu dile getirereke, "1 birim üretim yapmak için 2 birim enerji kullanıyorsanız olmaz" diye konuştu. Bakan Fikri Işık, DEÜ'nün ülkenin en gelişmiş üniversitelerinden biri olduğunu da sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katma değeri yüksek üretim merkezi İzmir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN