Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ESHOT'un zararını zamla kapatıyor

Büyükşehir'in ulaşıma zam yapmasını eleştiren siyasetçiler, "Petrol fiyatları düşerken toplu ulaşıma neden zam yapılıyor? ESHOT'un zararı vatandaşa mı fatura ediliyor?" görüşünde birleşti

Giriş Tarihi: 18.12.2015
ESHOT'un zararını zamla kapatıyor
Geçtiğimiz günlerde içme suyuna yüzde 5, otopark ücretlerine de 50 kuruş ile 1 lira arasında zam yapan Büyükşehir Belediyesi, 2016 yılında otobüs, metro, vapur ve İZBAN'a biniş tarifelerine zam yaptı. Buna göre tam bilet 2 lira 25 kuruş olan tam bilet, 2 lira 40 kuruşa, öğrenci bileti 1 lira 25 kuruştan, 1 lira 35 kuruşa, öğretmen tarifesi de 1 lira 60 kuruştan 1 lira 75 kuruşa çıkarıldı. Zam kararı tepki çekerken, "Petrol fiyatları düşerken toplu ulaşıma neden zam yapılıyor? ESHOT'un zararı vatandaşa mı fatura ediliyor?" görüşünde birleşildi.

"HALKI KAZIKLIYORLAR"
Zamma tepki gösteren AK Parti İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık, "Belediyeler, insanları ilgilendiren toplu ulaşım gibi alanlarda vatandaşın işini kolaylaştırmak, onların daha yüksek standartta bu hizmetlerden yararlanmasını sağlamak ve en ekonomik biçimde faydalanmalarını sağlamak için vardırlar. Görevleri budur. Ama ne hikmetse İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde bu tür genel hizmetler; su, toplu taşıma gibi hizmetler eza ve cefa meselesi haline geliyor. Toplu ulaşımdaki kart sıkıntıları, aktarmalı seferler gibi sıkıntıların yanında halkı kazıklamaya çalışan bir belediyecilik anlayışı var. CHP'li belediyeleri bu işi o kadar fütursuzca yapıyorlar ki, hem hükümeti zam yapmakla şikayet ediyorlar, hem kendileri toplumun geniş kısmını ilgilendiren ve en temel ihtiyaçlar konusunda insafsız zamlar yapıyorlar. Bu bir yönetim tutarsızlığıdır. Bu bir halktan kopuk olma halidir. Maalesef Büyükşehir'de başka örneklerle bunu görüyoruz. Bu da bunlardan bir tanesidir" dedi.

"ZAM KARARI GERİ ALINMALI"
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun sürekli makam arabasıyla dolaştığı için vatandaşın derdinden anlamadığını ifade eden AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, "Aktarmalı ulaşım çilesi yetmiyormuş gibi bir de ulaşıma zam yapılması İzmirliyi gerçekten zor durumda bırakmıştır. 2016 yılı bütçesini değerlendirirken, bu bütçenin zam bütçesi olduğunu söylemiştik. Sanki Kocaoğlu bizim söylediklerimizi duymamış gibi şu anda zam yapmaya devam ediyor. Bize göre bu zammı yapmasının hiçbir gerekçesi yok. İşçi ücretlerini bahane edip zam yapmaya çalışıyor. Bu bizim için geçerli bir gerekçe değil. Kaldı ki biz 2016 bütçesinde ESHOT'un zam yapmaması, ESHOT'un İzmirli hemşerilerimize ucuz ulaşım sağlaması için belediye bütçesinden 600-700 milyon lira fon aktarmasını olumlu karşılamıştık. Bu zammı yersiz, haksız ve hesapsız buluyoruz. Sayın Kocaoğlu ve ekibinin bir başarısızlığı olarak kabul ediyoruz. Bu zamlara hayır diyeceğiz. Bu zammı geri almasını isteyeceğiz" dedi.

"NE KONFORU SAĞLAMIŞ?"
Petrol fiyatlarının tarihin en düşük çizgisinde olduğuna dikkat çeken ve Büyükşehir'i sert şekilde eleştiren AK Parti Konak İlçe Başkanı Temel Yıldırım, "Akaryakıta indirim üstüne indirim geliyor. İzmir'de ise ulaşım fiyatına bindirim oluyor. Bu ne yaman çelişkidir. Ulaşım alt yapısını sağlamadan, ulaşım alt yapısına çeşitliliğine yatırım yapmadan sadece otobüs alıp toplu taşımayı işkence haline dönüştüren bir yönetimden milletin lehine bir şey beklemek anlamsız. Sayın Başkan ulaşımda hangi konforu sağlamış? 1 yıl öncesine göre yeni bir güzergah mı açmış? Esasında toplu ulaşım işkencesine sabreden vatandaşları ödüllendirmesi gerekiyor. Bu kadar sağlıksız toplu ulaşım nedeniyle utanıp İzmirliden özür dileyip bırakın zam yapmayı mevcut fiyatları aşağı düşürmeli. Bizim tavsiyemiz bu olur" şeklinde konuştu.

'DEMOKRATİK DEĞİL'
Petrol fiyatlarının düştüğü dönemde ESHOT'un kendi zararlarını zam olarak topluma yansıtmasını doğru bulmadığını belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin AK Partili Üyesi Azad Fazla ise şöyle konuştu; "Bu düşüş ülkemizdeki petrol fiyatlarına da yansıdı. İzmir'de zaten aktarmalı sistemden kaynaklı, toplu ulaşımda gizli bir pahalılık var. Kent karttan kaynaklı, kendi uygulamalarından doğan ihale koşullarından ötürü ortaya çıkan ESHOT'un zararını yurttaştan tahsil etmek uygun değil. Demokratik değil. Bu yerel yönetim anlayışı ve ahlakıyla bağdaşmaz. İzmir kamuoyu bu zamlar karşısında eylemsizlik içinde. Bu eylemsizliğini artık sesli hale dönüştürmesi gerektiğini düşünüyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ESHOT'un zararını zamla kapatıyor
* Birden fazla kişiye g��ndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN