"Himmet" toplayan kadroya operasyon

İzmir merkezli operasyonda, ikna, tehdit ya da şantaj yoluyla örgüte para topladıkları iddiasıyla aralarında Vakıflar Bölge Müdürü ile tanınmış iş adamlarının bulunduğu 36 kişi gözaltına alındı

Giriş Tarihi: 19.12.2015
Himmet toplayan kadroya operasyon

İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato'nun talimatıyla, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından dün operasyon düzenlendi. İzmir merkezli operasyon kapsamında İstanbul, Eskişehir, Malatya, Muğla ve Antalya'da 40 adreste eş zamanlı arama yapıldı. Aralarında işadamları, avukatlar ve bir bürokratın bulunduğu 36 kişi gözaltına alındı. Gözaltı listesinde 57 ismin bulunduğu, aralarında 1 akademisyenin de bulunduğu 21 kişi ise aranıyor. Arananlar dışında 1 kişinin de ifadesine başvurulacağı öğrenildi. Gözaltına alınanlar arasında İzmir Vakıflar Bölge Müdürü Kenan İba, işadamı Sahip Selim Gökdemir, bir giyim firmasının eski sahibi Çetin Kazancı,Erguvan Derneği Yöneticisi Ali Karatay da bulunuyor. Şifa Hastanesi'nin eski başhekimi Mahmut Akdoğan ile Şaban Necati Uzakgören ve Fatih Oktay aranıyor. Kenan İba'nın vakıf gayrimenkullerini örgüte usulsüz kullandırdığı suçlamasıyla gözaltına alındığı belirtildi. Gözaltındaki Aktif Eğitimciler Sendikası'nın avukatı İbrahim Çankaya, temmuz ayındaki operasyonda yakalanan bazı şüphelilerin avukatı olarak açıklamalarda bulunmuştu.

MAKBUZLAR İNCELENDİ
Zanlıların, çeşitli tarihlerde düzenledikleri toplantılarda örgüt adına himmet, infak, burs, bağış, kurban adı altında ikna, tehdit ya da şantaj yöntemiyle para topladıkları, bu paraları örgüte aktararak maddi destek sağladıkları, örgütün İzmir'deki ticaret ayağını organize ettikleri öğrenildi. Temmuz ayında düzenlenen operasyonda gözaltına alınıp tutuklanan muhasebeci Ö.K.'den ele geçirilen örgütün 15 yıllık arşivindeki makbuz ve ajandaların incelenmesi sonucu dünkü operasyon için düğmeye basıldığı bildirildi.

YETERLİ ŞÜPHE
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu kişilerin, örgüt adına himmet, infak, burs, bağış, kurban ve benzeri adlar altında, düzenlenen toplantılarda katılanlardan ikna ya da tehdit ve şantaj yoluyla para topladıklarına dikkat çekti. Cumhuriyet Başsavcılığının açıklaması şöyle: "Bu paraları örgüte aktararak, örgüte ekonomik kaynak sağladıkları iddiaları ve bu yönde ciddi bulguların bulunması üzerine daha önce Cumhuriyet Başsavcılığımız Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca başlatılan ve hali hazırda devam eden soruşturma kapsamında; toplanan deliller doğrultusunda haklarında yeterli şüpheye ulaşılan, aralarında işadamları, avukatlar ve bir bürokratın bulunduğu 57 kişiye yönelik olarak 18 Aralık 2015 tarihi itibariyle gözaltına alınma talimatı verilmiş, 39 kişiye ait 40 adreste arama ve el koyma işlemi yapılmıştır. Konuya ilişkin soruşturma devam etmektedir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Himmet" toplayan kadroya operasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN